V Manchesteru pokračuje vyšetřování. Policie zatkla už osm lidí

Protiteroristické jednotky ve středu v libyjském Tripolisu zadržely otce a mladšího bratra atentátníka z Manchesteru. Kvůli pondělnímu teroristickému útoku se zatýkalo i v Británii. Policie je přesvědčena, že za krveprolitím stojí celá skupina lidí. Nyní pátrá po možném výrobci bomby a dalších komplicích.

Londýn/Tripolis Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je zřejmé, že vyšetřujeme celou síť," oznámil ve středu šéfkonstábl manchesterské policie Ian Hopkins. Policie nyní usilovně pátrá po osobě, která použitou bombu sestavila, a také po dalších komplicích.

Podle webu Manchester Evening News je policie přesvědčena o tom, že pachatel útoku byl pouze „nosičem" a vykonavatelem operace. Nálož byla plná matic a šroubů nebo hřebíků, aby mohla co nejvíce uškodit lidem v omezeném prostoru.

Pomocí bezpečnostních kamer v oblasti koncertní haly a v ulicích se nyní snaží vyšetřovatelé zjistit, s kým se útočník sešel před atentátem. Pravděpodobně bombu převzal těsně před spácháním hrůzného činu. V centru Manchesteru ve středu policie provedla další prohlídku domu.

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová ve středu řekla, že není pravděpodobné, že by 22letý Brit libyjského původu Salman Abedi naplánoval atentát zcela sám.

Podle nepotvrzených informací stanice NBC, která se opírá o svědectví úředníka americké zpravodajské služby, Abedi použil zařízení, které bylo „velké a sofistikované", při jeho výrobě byly použité materiály, které se v Británii dají těžko sehnat, a proto je „téměř nemožné, že by jednal bez cizí pomoci".

Britská policie ve středu zřejmě našla další výbušniny, informoval o tom deník The Independent s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Podle něho pyrotechnická jednotka jednu z nalezených výbušnin řízeně odpálila. List dále píše, že podle bezpečnostní služby mohli lidé napojení na teroristickou síť pro možné útoky vytvořit další.

Bezpečnostní složky v centru Londýna | Zdroj: Reuters

Zatýkání v Anglii i Libyi

Už v úterý v jižní části anglického města zadržela policie jednoho 23letého muže. Ve čtvrtek ráno BBC ohlásila zatčení dalších dvou lidí. Celkový počet zadržených se tak vyšplhal na osm. Deník The Independent s odvoláním na své zdroje napsal, že při raziích bezpečnostní jednotky našly také výbušniny, které mohly posloužit k dalším atentátům.

List rovněž uvedl, že jedno zařízení policisté zlikvidovali řízeným výbuchem. O kontrolované explozi na manchesterském předměstí Fallowfield informovala BBC již v úterý, v noci na čtvrtek pak ohlásila řízené odpálení v manchesterské části Moss Side.

Ramadan Abedi, otec manchesterského atentátníka Salmana, agentuře AP řekl, že věří v nevinu svého syna. Mluvil s ním údajně před pěti dny, kdy mu řekl, že se chystal na cestu do Saúdské Arábie a že mu jeho hlas zněl „normálně". 

„Nevěříme v zabíjení nevinných lidí. Tohle nejsme my," sdělil agentuře po telefonu z Tripolisu, kde s rodinou nyní žije. V tom, že Salman nebyl členem IS, který se k atentátu přihlásil, si je Ramadan jistý. „Nebyl členem žádné organizace," uvedl v rozhovoru.

Zároveň dodal, že mezi zatčenými je další z jeho synů. Podle agentury Reuters jde o Hashema Abediho, kterého libyjské protiteroristické jednotky zadržely kvůli podezření z napojení na takzvaný Islámský stát. Asi 20letého muže policisté zadrželi podle mluvčího úřadu v úterý večer v Tripolisu.

Podle francouzského ministra vnitra Gérarda Collomba Salman Abedi zřejmě pobýval v nedávné době kromě Libye také v Sýrii.

Bývalý libyjský bezpečnostní zdroj agentuře AP už dříve řekl, že Ramadan Abedi byl členem salafistické povstalecké skupiny v Libyi, která se opírala o teroristickou síť Al-Káida. I on skončil ve středu za mřížemi libyjského vězení.

Zranění v kritickém stavu

Při pondělním atentátu, jehož terčem byli účastníci koncertu americké zpěvačky Ariany Grande, zahynulo 22 lidí, včetně sebevražedného útočníka, kterým byl pravděpodobně Salman Abedi.

Dvacet zraněných zůstává po atentátu v kritickém stavu, sdělil ve středu šéf místních zdravotníků Jon Rouse televizi Sky News. 

'Před třemi týdny odjel do Libye.' Vycvičil teroristu z Manchesteru Islámský stát?

Číst článek

Lékaři podle Rousea po atentátu ošetřovali lidi s „hrozivými zraněními" včetně závažných poranění vnitřních orgánů a zranění končetin. Někteří pacienti o své ruce či nohy podle něj zřejmě přijdou.

Zdravotníci nyní pečují o celkem 64 osob, uvedl Rouse. Několik zraněných záchranáři již převezli z Manchesteru do nemocnic blíže jejich bydlišti, dodal. Někteří lidé budou podle něj potřebovat dlouhodobou péči, aby se ze svých zranění zotavili.

Žádné prohlídky parlamentu

Britský parlament ve středu v reakci na zvýšené nebezpečí teroristického útoku s okamžitou platností uzavřel své budovy pro turisty a návštěvníky různých veřejných akcí. V jeho okolí se začali rozmisťovat vojáci. U Buckinghamského paláce se neuskuteční tradiční střídání stráží.

Britská premiérka Theresa Mayová v úterý oznámila, že po celé zemi bude platit kritický, tedy nejvyšší stupeň ohrožení terorismem. Ministryně vnitra Amber Ruddová ve středu upřesnila, že bude platit pouze dočasně, a to po dobu "aktivního" vyšetřování atentátu.

Důležitá místa v Londýně střeží od středy policisté i vojáci. Přísnější bezpečnostní opatření panují v okolí vládních budov, Buckinghamského či Westminsterského paláce - sídla britského parlamentu.

Oběti útoku v Manchesteru. Mezi mrtvými je polský pár i osmiletá dívka

Číst článek

„Všechny prohlídky, společenské akce a bankety budou s okamžitou platností zrušeny. Toto ustanovení zůstane v platnosti až do odvolání," uvedl parlament na svých webových stránkách.

Dolní sněmovna v současné době nezasedá. Rozpustili ji na počátku května kvůli nadcházejícím předčasným parlamentním volbám. Ty se uskuteční 8. června. V reakci na pondělní útok politické strany oznámily, že dočasně přeruší předvolební kampaň. Premiérka Theresa Mayová ve středu řekla, že kampaň znovu odstartuje v pátek.

Návštěvníci Londýna přijdou také o tradiční střídání stráží u Buckinghamského paláce. Ministerstvo vnitra uvedlo, že ceremonii zruší, aby se mohli policisté, kteří na ni běžně dohlíží, věnovat jiným úkolům. Jak dlouho bude opatření v platnosti, není jasné.

Dominika Píhová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme