Razie v Německu. Policie hledala důkazy o napojení islámských duchovních na teroristy

Německá policie provedla ve středu brzy ráno ve dvou spolkových zemích razii proti islámským duchovním. Hledala důkazy o jejich možném napojení na teroristickou organizaci Islámský stát. Trojice mužů je podezřelá, že verbovala bojovníky do Iráku a Sýrie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní razie v německém Duisburgu | Foto: ČTK/AP

„Udělali jsme prohlídky u tří podezřelých v Dolním Sasku a v Severním Porýní-Vestfálsku. Podle našich zjištění patří ke skupině salafistů. Nikoho jsme ale nezatkli," sdělila po skončení razie mluvčí Spolkového státního zastupitelství Frauke Köhlerová.

Jedním z trojice podezřelých je Hasan C., který v Duisburgu provozuje prostory pro výuku islámu. Právě tam se měla radikalizovat dvojice mužů, která v dubnu výbušninou zaútočila na sikhský chrám v Essenu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německá policie hledala důkazy o napojení islámských duchovních na teroristy. Podrobnosti doplnil odborník na Německo z FSV UK Vladimír Handl

Další z podezřelých podle německých médií finančně a logisticky podporoval takzvaný Islámský stát.

Do akce se zapojilo přes 150 příslušníků bezpečnostních složek, kteří prohledávali budovy a auta. Policie sledovala všechny podezřelé už delší dobu.

„V německém tisku se o Severním Porýní-Vestfálsku píše skutečně jako o centru islamistů, takže tam jsou aktivity patrné a jsou dlouhodobě sledované. Razie navazují na několik měsíců dlouhé sledování, takže to byla očekávaná akce,“ dodává Vladimír Handl, odborník na Německo z Fakulty sociálních věd UK a Ústavu mezinárodních vztahů.

Němečtí politici chtějí v reakci na nedávné útoky v zemi výrazně zpřísnit bezpečnostní a protiteroristické zákony.

S návrhem přišli podle německých deníků zemští ministři vnitra za konzervativce kancléřky Angely Merkelové spolu se spolkovým ministrem vnitra Thomasem de Maiziérem, který je ze stejného politického tábora.

Zrušení dvojího občanství i zrychlené vyhošťování

Součástí navrhovaných reforem má být zrušení dvojího občanství v Německu, zákaz nošení burky nebo zrychlení vyhošťování duchovních, jako jsou ti, proti kterým je vedena dnešní razie.

Činnost těchto duchovních a dalších muslimských radikálů nebo financování mešit se má dostat pod silnější dohled státu.

Na bezpečnost Němců má do roku 2020 dohlížet 15 tisíc nových policistů, kteří mají být vybaveni novými zbraněmi a kamerami na uniformách. Více bezpečnostních kamer má být také v ulicích německých měst.

Nová opatření mají jít až tak daleko, že bude v určitých případech možné porušit lékařské tajemství. Lékařům umožní informovat policii, pokud se jejich pacient bude chystat spáchat trestný čin.

Část z těchto návrhů představí ministr vnitra de Maiziére už zítra.

ČRo, Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme