RB OSN má projednávat palestinskou žádost o členství. Zemi chybí dostatečná podpora

Rada bezpečnosti OSN by dnes měla začít projednávat žádost Palestinců, aby Spojené národy uznaly jejich stát a přijaly ho do světové organizace. Žádné velké naděje si ale palestinská samospráva v tomto směru dělat nemůže. Na půdě Bezpečnostní rady jsou připraveni zmíněný krok zablokovat Američané použitím práva veta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OSN rezoluce schvalování Libye | Zdroj: ČTK

Palestinci mají navíc v Radě bezpečnosti OSN na své straně osm z 15 států RB OSN. V posledních dnech se ale ukázalo, že klíčový devátý už nepřibude. Evropské vlády totiž, ať už z vlastní vůle nebo pod americkým tlakem, dávají najevo, že se zdrží hlasování.

Jak v Ozvěnách dne upozornil zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák, i kdyby se Palestincům podařilo sehnat podporu devíti států, Spojené státy to mohou sprovodit ze světa použitím práva veta.

Přehrát

00:00 / 00:00

RB OSN má projednávat palestinskou žádost o členství. Hostem Ozvěn dne byl zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák.

„A ony skutečně řekly, že to udělají. Ale byla by to do jisté míry jejich diplomatická porážka. Právě proto se obě strany snažily získat si co největší počet států na vlastní stranu,“ přiblížil.

Dodal, že při hlasování tak chybí většina nejen pro kladné, ale i zamítavé stanovisko. „Takže RB OSN má dnes na výběr. Může říci, že o tom hlasovat bude, může říci, že o stanovisku hlasovat nebude, může to v tichosti vrátit výboru, kde konzultace mohou běžet až do ztracena,“ přiblížil.

Připomněl, že Palestinci ale nemusejí čekat až na rozhodnutí RB OSN. Mohou i bez jejího doporučení svoji žádost o povýšení předložit přímo Valnému shromáždění OSN.

„To už ale nemůže být požadavek o plné uznání členství jejich státu, to bez RB OSN nejde. U Valného shromáždění mohou dosáhnout pouze povýšení statutu. Mohou být něčím na úrovni Vatikánu, nečlenským pozorovatelským státem,“ vysvětlil komentátor.

Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme