RB OSN o atentátu na libanonského premiéra

Rada bezpečnosti OSN má projednat takzvaná Mehlisovu zprávu o vyšetřování atentátu na libanonského premiéra Rafíka Harírího, ke kterému došlo před více než 8 měsíci. Zpráva obviňuje z odpovědnosti syrské a libanonské tajné služby. V Libanonu i v Sýrii panuje v souvislosti s tím napětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN | Foto: Miroslav Konvalina

Militantní šíitské hnutí Hizballáh a šíitské hnutí Amal vyjádřily Sýrii svou podporu. Podle představitelů Hizballáhu a Amalu je zpráva jen souhrnem výpovědí a je zpolitizovaná. Naopak většina libanonských politiků i většina Libanonců zprávě věří a považuje jí za první krok k odhalení celé pravdy.

Libanonská televize zveřejnila záběry z demonstrace v syrských městech Damašku a Aleppu, kde mělo proti zprávě protestovat několik desítek tisíc lidí. Mezinárodní komise vedená německým vyšetřovatelem Mehlisem má pokračovat ve vyšetřování až do 15. prosince.

V Libanonu i v Sýrii byla přijata zostřená bezpečnostní opatření. V ulicích Bejrútu jsou obrněné transportéry a v Damašku policisté v civilu se samopaly na důležitých místech města.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme