RB OSN o atentátu na libanonského premiéra

Rada bezpečnosti OSN má projednat takzvaná Mehlisovu zprávu o vyšetřování atentátu na libanonského premiéra Rafíka Harírího, ke kterému došlo před více než 8 měsíci. Zpráva obviňuje z odpovědnosti syrské a libanonské tajné služby. V Libanonu i v Sýrii panuje v souvislosti s tím napětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN | Foto: Miroslav Konvalina

Militantní šíitské hnutí Hizballáh a šíitské hnutí Amal vyjádřily Sýrii svou podporu. Podle představitelů Hizballáhu a Amalu je zpráva jen souhrnem výpovědí a je zpolitizovaná. Naopak většina libanonských politiků i většina Libanonců zprávě věří a považuje jí za první krok k odhalení celé pravdy.

Libanonská televize zveřejnila záběry z demonstrace v syrských městech Damašku a Aleppu, kde mělo proti zprávě protestovat několik desítek tisíc lidí. Mezinárodní komise vedená německým vyšetřovatelem Mehlisem má pokračovat ve vyšetřování až do 15. prosince.

V Libanonu i v Sýrii byla přijata zostřená bezpečnostní opatření. V ulicích Bejrútu jsou obrněné transportéry a v Damašku policisté v civilu se samopaly na důležitých místech města.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme