RB OSN projedná nové znění rezoluce vůči Sýrii. Západ Damašek vydírá, tvrdí Moskva

Násilí v Sýrii neustává. Členské státy Rady bezpečnosti OSN dnes proto do řady pokusů, jak ukončit prohlubující se krizi v zemi, přidají další. Budou jednat o znění nové rezoluce včetně navrhovaných sankcí. Vyřešit by měly také příští status pozorovatelů OSN. Postoje vůči syrskému konfliktu se v RB ale značně liší. V Damašku mezitím pokračují srážky mezi armádou a povstalci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN se jednomyslně shodla na vyslání pozorovatelů do Sýrie

Rada bezpečnosti OSN se jednomyslně shodla na vyslání pozorovatelů do Sýrie | Zdroj: Reuters

O diplomatické řešení usiloval po dva dny v Moskvě zvláštní zmocněnec pro Sýrii Kofi Annan. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov ještě před schůzkou s vyslancem OSN a Ligy arabských států zopakoval, že Západ Damašek hrozbou sankcí vydírá.

Po setkání Annana s Putinem už ale ruský ministr zahraničí prohlásil, že nakonec nevidí důvod, proč by se členské státy Rady bezpečnosti OSN na znění nové rezoluce nedohodly.

Britský návrh žádá zahrnutí článku VII charty OSN, který povoluje zavést za neplnění Annanova mírového plánu sankce do deseti dnů od přijetí rezoluce. A to včetně těch vojenských.

Přehrát

00:00 / 00:00

Arabistka Zora Hesová mluvila o syrském konfliktu ve Světě o osmé na Rádiu Česko

Rusové s žádnými sankcemi však nepočítají. Moskva tak dál tvrdošíjně obhajuje režim Bašára Asada. Už třeba proto, že je pro ni důležitý vojenský přístav ve městě Tartus. Analytici se domnívají, že právě tady spočívá důvod ruského veta v Radě bezpečnosti OSN zkraje února.

Podle Zory Hesové, arabistky a analytičky Asociace pro mezinárodní otázky, je to ale jen jeden z vedlejších důvodů ruského postoje k syrské krizi.

„Myslím si, že hlavním důvodem je, že se Rusko v této situaci znovu stalo světovým hráčem. Má moc a nic ho to nestojí. Znovu hraje na světové scéně prim,“ říká.

Jakékoli zahraniční intervence jsou prý přitom zcela proti zájmům Ruska. „Přestože se množí dezerce, přestože se boje přenáší do Damašku, tak ještě pořád nejsme v situaci, kdy by Asad vyloženě padal. Dokud se to nestane, Rusko nebude mít důvod ho přestat podporovat.“

Nejtěžší boje od začátku povstání

Rada bezpečnosti OSN má o čem jednat, libyjský model humanitární mise pod vlajkou Severoatlantické aliance je pro Západ v Sýrii například téměř nepoužitelný.

„V Sýrii je úplně jiná situace. Jednoduchým ostřelováním ze vzduchu není možné nad režimem zvítězit. Sýrie mám mnohem silnější armádu, je to mnohem složitější země,“ připomíná Zora Hesová s tím, že jakákoli vojenská intervence by si proto vyžádala mnohem větší nasazení.

Zatímco světoví politici hledají řešení syrské krize, v Damašku prý střety nabývají na intenzitě. Z města údajně prchají civilisté a vzbouřenci údajně sestřelili vládní vrtulník.

Syrský režim se už přes rok snaží potlačovat protivládní revoltu. Armádní jednotky se toho snaží dosáhnout těžkými zbraněmi, leteckými údery a spekuluje se i o použití chemických zbraní.

Ladislav Dvořák, Markéta Bartošová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme