RB OSN se radí, Kaddáfího jednotky ale postupují dál na východ

Zatímco libyjské jednotky Muammara Kaddáfího pokračují v tankové ofenzivě proti povstalcům, politici nejvlivnějších zemích světa se radí ohledně neodkladné mezinárodní akce. Pomoc Libyi je zatím deklarovaná pouze verbálně. Kaddáfího oddíly se přitom přiblížily k povstalecké baště Benghází a jeho armáda vyzvala povstalce ke složení zbraní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kaddáfího vojáci pózují u města Adžedábíja

Kaddáfího vojáci pózují u města Adžedábíja | Zdroj: Reuters

Včera po osmi hodinách ukončila Rada bezpečnosti OSN debatu o připravované rezoluci o Libyi. Během dnešního dne o ní má hlasovat. Rozhodnout by se tak mělo možná nejen o bezletové zóně, po níž volají libyjští povstalci, ale je možné, že rezoluce bude mít širší rozsah.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Libyi a okolnostech možného vyhlášení bezletové zóny mluvil na Rádiu Česko zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Zástupce libyjského velvyslance při OSN Ibrahím Dabbaší přitom prohlásil, že světovému společenství zbývá na zastavení Kaddáfího jednotek málo času: „Svět musí jednat v příštích deseti hodinách.“

Povstalci včera boji poblíž Adžedábíje zpomalili postup armády na Benghází, vzdálené od ní asi 160 kilometrů. Co se ovšem stane, pokud do města vstoupí jednotky Muammara Kaddáfího, je těžké odhadnout.

Na městskou válku údajně nejsou připraveni ani povstalci, ani libyjská armáda. Velká obava tedy panuje kvůli chaosu a brutalitě, které by po vstupu Kaddáfího jednotek mohly nastat, a které by s sebou přinesly i značný počet civilních obětí.

Do včerejšího večera přitom dala libyjská armáda povstalcům ultimátum, aby se vzdali. Syn Muammara Kaddáfího Sajf Islám ve středu večer vyjádřil přesvědčení, že povstání bude potlačeno do 48 hodin.

Rezoluce nestačí

„Nevím, zda rezoluce projde. Vážné výhrady má totiž Rusko i Čína. Tyto státy mají právo veta. Rusko kromě toho předložilo jinou rezoluci, která žádá zastavení bojů a západní státy ji považují za bezzubou,“ říká zahraničně-politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák pokračuje:

„Pokud rezoluce o bezletové zóně projde, začne platit bezodkladně a opravňuje všechny členské státy k přijetí všech nutných opatření k vynucování souladu s návrhem.“

„Kdyby ta rezoluce prošla, musíme si otevřeně říci, že to není žádný všelék. Muselo by se jít dál. Začíná to prosazením rezoluce. Je nemyslitelné, aby byl vzdušný prostor nad Libyí hlídán pouze na dálku letadly. Ta letadla musí mít nějakou ochranu. Kaddáfí má poměrně účinnou protiletadlovou obranu z Ruska. Ta by musela být vyřazena. Jak toto uděláte, jste ve válce a toho se západ bojí,“ uvádí Slezák.

Podle Slezáka zkušenosti z jiných bezletových zón praví, že to nezabrání různým zvěrstvům, které se dějí na zemi. Zkušenost z Iráku navíc praví, že bezletová zóna je velice drahá, tam stála 14 miliard dolarů, a je na ni potřeba spousta letadel, lodí a vojáků.

Ladislav Dvořák, Karolína Koubová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme