Reaganův atentátník může chodit po New Yorku

John Hinckley, který v roce 1982 málem zastřelil ve Washingtonu prezidenta Ronalda Reagana, se smí pohybovat bez dozoru mimo psychiatrickou kliniku v New Yorku, kde se léčí už dvacet let. V roce 1982 byl kvůli duševní chorobě zproštěn obvinění z pokusu o vraždu. Z rozhodnutí soudce může nyní 48letý Hinckley bez doprovodu navštěvovat své rodiče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Bílý dům

Hinckley těžce zranil Ronalda Reagana, údajně aby ohromil herečku Jodie Fosterovou. Při střelbě do skupiny obklopující prezidenta těžce zranil a zanechal s doživotním postižením prezidentova tiskového mluvčího Jamese Bradyho.

Po pětidenním slyšení, ve kterém hovořili ve prospěch Hinckleyho psychiatři, soud uznal, že muž už není nebezpečím pro sebe a veřejnost, protože jeho duševní zdraví se zlepšilo. O možnost volného pohybu požádal Hinckley, ale zástupci vlády ji okamžitě odmítli s tím, že jde stále o potenciálního vraha, který balamutí doktory. Proti soudnímu rozhodnutí se vyslovila rodina Ronalda Reagana a Bradyho manželka Sarah.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme