Reakce amerických novin na útok: VÁLKA!

Americké noviny reagovaly na útok na Spojené státy americké velmi emotivně. Nazývají ho počátkem války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Válka! Tímto titulkem označil svůj komentář k teroristickým útokům ve Spojených státech americký deník Washington Post. Agresi podobného rozsahu zaznamenaly Spojené státy naposledy před šedesáti lety. Tenkrát země nezpanikařila, ale odpověděla železným odhodláním se bránit a potrestat agresora. Stejná odpověď musí přijít i dnes. Součástí šoku, který utrpěli Američané, je to, že vláda a zpravodajské služby neměly ani ponětí o tom, že se něco takového chystá. Při útoku na Pearl Harbour Američané věděli, kdo na ně útočí. Útok byl také veden na armádní cíle a ne na civilisty, jako ten včerejší. Washington Post nicméně připomíná slova tehdejšího prezidenta Franklina D. Roosevelta: "Nejen, že se ubráníme, ale zároveň zajistíme, aby nás podobná věc už nikdy neohrozila."

Deník Los Angeles Times uvedl, že světové finanční trhy ovládla po teroristických útocích na New York a Washington panika. Ceny nafty a zlata v Evropě vzrostly, zatímco tamní a latinskoamerické akciové trhy se propadly. V New Yorku se na řadě míst nebude kvůli bezpečnostním opatřením obchodovat ani dnes. Pravděpodobně to potrvá ještě několik dní, než bude aktivita zcela obnovena. Ekonomický růst, který byl v posledních dvou čtvrtletích jen mírně pozitivní, se téměř jistě změní na negativní v tomto čtvrtletí. Poškození americké finanční infrastruktury může být podle Los Angeles Times obrovské hlavně vzhledem ke ztrátě lidských talentů.

Americký "Washington Post": Pokud byly útoky řízeny ze zahraničí, byly to válečné akty, na které je nutné příslušně reagovat. Národ je třeba s veškerou střízlivostí a rozhodností připravit na tuto reakci, tj. na první válku v novém století - na válku, která začne hledáním a dopadením viníků atentátu, která však musí dále pokračovat a zlikvidovat zdroje, které teroristy podporují.

Americký "New York Times": Jakkoli je to hrozná představa, budou se Spojené státy muset připravit na budoucnost, nad níž se budou vznášet stíny možných ještě smrtelnějších jaderných, biologických nebo chemických útoků...Je třeba okamžitě zahájit celonárodní úsilí o vybudování nové americké národní obrany.

Americký "Wall Street Journal": Musíme si uvědomit, že terorismus má politický záměr. Má zastrašit Spojené státy, pokořit je a odsunout na okraj dění, zatímco arabští despotové a fanatikové budou usilovat o zničení Izraele a tím dokazovat, že svoboda a demokracie nemají budoucnost. Památku mrtvých uctíme tím, že soustředíme své diplomtické, morální, finanční a potřebné vojenské zdroje a postaráme se o to, aby výše uvedený záměr teroristům nevyšel.

Převážná většina Američanů považuje teroristické útoky za "válečné akty" a vyslovuje se pro tvrdou odvetu. Podle Gallupova ústavu, který prováděl průzkum pro CNN a deník "USA Today", je každý pátý dotázaný pro okamžitou odvetu, 71 % se domnívá, že USA by měly vyčkat, až se zjistí pachatelé. Asi polovina Američanů je přesvědčena, že včerejší události natrvalo změní jejich život. 48 % není ochotno po včerejších haváriích letadel opět nastoupit do tohoto dopravního prostředku, 50 % procent prohlašuje, že to jejich vírou v bezpečnost letecké dopravy neotřáslo.

Izraelský "Jedioth Achronoth": Bezpříkladný teroristický útok proti USA uvrhl svobodný svět do stavu společné války proti různým teroristickým organizacím. Úsama bin Ladín nebo někdo jiný - virus terorismu je veškeré hranice přesahující, smrt přinášející zabiják. Je to globální zhoubná choroba, kterou jeden stát sám nedokáže porazit. K tomu je třeba mnohostranné mezinárodní spolupráce.

Britský "Financial Times": Prezident Bush by měl ve spolupráci se spojenci v celém světě zjistit fakta a pečlivě zvážit okamžik a cíle odvety. Měl by si uvědomit, že útoky proti USA mají Ameriku od ostatního světa izolovat. To se však nesmí stát. Spojené státy potřebují mezinárodní podporu. Stažení do "pevnosti Amerika" nesmí nastat.

Britský "The Guardian": Přehnaná vojenská reakce USA je nežádoucí. Pokušení ztrestat viníky je velké...Ameriko, dýchej zhluboka, zachovej si chladnou hlavu a kontroluj se, vyzývá britský list.

Vlámský "De Standaard": Televizní záběry Palestinců tančících v ulicích by mohly ještě znásobit vypjaté americké emoce. Nechce-li se Washington zaplést do nesmyslné spirály násilí, je třeba si zachovat chladnou mysl a reagovat uvážlivě. Současně teď záleží také na arabských zemích, aby se od terorismu distancovaly.

Španělský "El Mundo": Politická a vojenská reakce USA může mít vážné následky na situaci na Blízkém východě a konkrétně pro izraelsko-palestinský konflikt. Tento region je sud prachu a americká intervence by mohla vyvolat vojenskou reakci ze strany Sýrie, Libye, Iráku anebo Íránu, zemí, které podporují palestinskou věc a jejichž režimy už dlouho a trvale rozdmychávají antiamerikanismus.

Bělehradská "Politika": Spojené státy byly historicky nebývalým způsobem pokořeny... Všechny státní instituce USA, vytvořené k uplatňování moci a síly, jsou teď v šoku a v krizi...Amerika se vždy snažila globální teroristické hnutí buď porazit, nebo s ním naopak koketovat. Ale nikdy mu neporozuměla. Až se zotaví ze šoku, musí si nejprve položit otázku po příčinách terorismu a jak s tímto poznatkem naložit.

Maďarský "Népszabadság": Až do úterka nedokázaly ani Amerika, ani ostatní svět odhadnout rozsah škod, vynalézavost, organizovanost a finanční zdroje mezinárodního terorismu. Teď jsme všichni bohužel chytřejší. Měli bychom však být chytří i natolik, abychom dlouho nepátrali po příčinách terorismu, nýbrž abychom hledali cesty a způsoby, jak těmto akcím zabránit. Terorismu je nutno vyhlásit válku a při volbě prostředků nemohou a nesmějí existovat žádné zábrany.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme