Reakce médií na rezignaci Baraka

Izraelský premiér Ehud Barak předal dopis s rezignací prezidentovi Mošemu Kacavovi. Demise vejde v platnost do 48 hodin. Barak by pak měl zůstat v čele přechodné vlády až do premiérských voleb, které by se mohly podle agentury AFP konat 6. nebo 13. února. Izraelský tisk považuje demisi za politický „manévr“, nejvyšší palestinský představitel Jásir Arafat za výsledek současného palestinského protiizraelského povstání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je to čistě politický krok: Barak se chopil iniciativy, takticky využil efektu překvapení. Uvědomí-li si Arafat, jak blízko jsou volby a že by se v Izraeli mohli chopit moci šéf pravice (Ariel) Šaron či (jeho předchůdce Benjamin) Netanjahu, uzná možná, že je v jeho zájmu uzavřít (mírovou) dohodu,“ napsal izraelský deník Jediot Achronot.

„Barak podal demisi, aby vyřadil Netanjahua. Sebevražedné gesto. Těžko se mu podaří znemožnit Netanjahuovu kandidaturu (v premiérských volbách), protože to by bylo proti vůli veřejnosti,“ napsal Maariv. Haarec se ptá, proč si Barak myslí, že i kdyby získal od národa nový mandát, jak doufá, podaří se mu pokročit v mírových rozhovorech s Palestinci. „Selhal v jednáních se Sýrií, získal sice v očích mezinárodní veřejnosti, ale Arafat je evidentně houževnatější protivník,“ napsal deník. Připomenul, že Barak se v této chvíli spojil se Šaronem, protože Netanjahu je „jejich společný nepřítel a nebezpečí země; jejich společný zájem je ho proto vyřadit“.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme