Reakce na Bushovu strategii pro Irák: podpora i skepse

Řada světových politiků podpořila novou americkou strategii pro Irák. Posílat další vojáky do Iráku však narozdíl od amerického prezidenta nehodlají. George Bush ve včerejším projevu kromě jiného oznámil, že součástí strategie je dalších 20.000 amerických vojáků v Iráku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush

George Bush | Zdroj: ČTK

Za Bushův plán posílit současných 132.000 amerických vojáků se jednoznačně postavil tradiční spojenec Washingtonu, Velká Británie.

Londýn ale počet svých vojáků v Iráku zvyšovat nehodlá. Podle britského tisku naopak do konce roku téměř polovinu jednotek stáhne. Slovní podporu, ovšem bez dalších vojáků pro Irák, vyjádřil i australský premiér.

Skepticky se k nové Bushově strategii postavil Berlín. Koordinátor německo-amerických vztahů Karsten Voigt podotkl, že i v minulosti byl americký prezident příliš optimistický.

Bush ale už i ve včerejším projevu přiznal, že ani s navýšením počtu vojáků není konec násilností v Iráku a že velkou část práce budou muset odvést Iráčani sami. "Jasně jsem sdělil iráckému premiérovi a dalším předním politikům, že americká přítomnost v Iráku není časově neomezená, řekl americký prezident.

Samotná irácká vláda Bushova slova přivítala a vyjádřila odhodlání se na naplňování jeho plánu výrazně podílet. Mezi Iráčany ale už takový optimismus nepanuje a i někteří politici by raději viděli plán na odchod amerických vojáků, stejně jako Bushova opozice na americké politické scéně, která díky tomuto postoji vyhrála listopadové volby do Kongresu.

Martin Hromádka, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme