Reakce na Bushův projev: od obav až po úlevu

Američtí zákonodárci, kteří ve své většině podpoří případný útok Spojených států proti Iráku, přijali nejnovější protiirácký projev prezidenta George Bushe se smíšenými reakcemi. Někteří vyjádřili obavy, jiní Bushe kritizovali a ostatní dali najevo spokojenost a úlevu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka USA | Foto: Bílý dům

Jak z Washingtonu uvádí zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, prezident Bush sice počítá s velkou podporou z Kongresu, ale přesto dále usiluje o to, aby byla co nejjednoznačnější. Proto ve svém projevu v Cincinaty odpověděl na nejčastější otázky týkající se americké politiky dávající přednost svržení režimu Saddáma Husajna.

Demokratický kongresman Mike Thomson, který jako jeden z mála v poslední době navštívil Bagdád, se bojí, že preventivní útok na Irák bude nebezpečeným mezinárodním precedentem. Řada klíčových kongresmanů ale uvažuje zcela jinak a považuje nadcházející hlasování o rezoluci k Iráku v Kongresu za historický akt.

Ke schválení kongresové rezoluce se přidají i ti, kteří dosud nejsou spokojeni s některými formulacemi, například vůdce demokratů v Senátu Tom Daschle. Senátor Edward Kennedy, který je proti rezoluci, opakoval, že Bush ignoruje důsledky, které by útok na Irák mohl přinést.

George Bush ve svém projevu uvedl, že válka proti Iráku není nevyhnutelná, ale Saddám Husajn jen těžko přijme podmínky nové rezoluce, které by válce mohly zabránit. Znovu vysvětlil, proč právě akce iráckého režimu jsou největší hrozbou míru a proč musí být odzbrojen. Zopakoval, že Irák porušil všechny závazky přijaté po prohrané válce v Perském zálivu, disponuje chemickými a biologickými zbraněmi a usiluje o jaderné zbraně. "V Iráku se kumulují největší hrozby našeho věku, kontrolované tyranem, který nenávidí Spojené Státy," prohlásil Bush.

Americký prezident varoval před váháním ve chvílích, kdy existuje dostatek důkazů, že Husajn disponuje nejničivějšími zbraněmi současnosti.

Rusko podpoří v Radě bezpečnosti OSN návrhy k posílení mise zbrojních inspektorů v Iráku. Oznámil to ruský ministr zahraničí Igor Ivanov. Dosud se Moskva k přijetí nové rezoluce stavěla zdrženlivě a tvrdila, že nynější dokumenty OSN stačí k dobrému průběhu inspekcí. Rusko ale i nadále odmítá požadavek Spojených států, aby nová rezoluce obsahovala automatické použití síly proti Bagdádu.

Miroslav Konvalina, Igor Maňour, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme