Reakce na odsouzení Gotoviny: Chorvaté roztrhali vlajku Evropské unie

Zpravodaj Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek v pátek sledoval společně s Chorvaty verdikt haagského soudu nad chorvatskými generály. 24 let vězení pro generála Gotovinu byl pro Chorvaty šok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka EU v chorvatských rukou | Zdroj: ČTK

“Zděšené ticho trvalo dvě sekundy. Pak nastal křik, pískot, řev, pláč, vzlykot. Nikdy jsem neviděl tak vzlykat chlapy. Jeden z nich dostal hysterický záchvat, během kterého nadával především na Evropskou unii.”

Druhý zážitek Gregora Martina Papucseka byl spojen taky s Evropskou unií. Mladík, který na záhřebském shromáždění strhl vlajku Evropské unie a dav ji začal trhat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Záhřeb.mp3

“Jak když lvi trhají kořist. Lidé si odnášeli kousky textílie. Prapor pošlapávali, utírali si s ním boty. Chtěli ji taky zapálit, ale tomu zabránila skupina lidí s chladnějšími hlavami. Nevylučuji, že to byli tajní policisté.”

Chorvaté jsou velmi emotivní národ. V tom se podobají Srbům, válku s nimi považují jako odpověď na srbskou agresi.

“Rány jsou hluboké, zahojit se je skoro nepodaří. Chorvati ani Srbové nejsou podle mě až tak velkorysí,” říká Papucsek.

Chorvaté teď říkají, že celý svět je nespravedlivý. Žádají stáhnutí svých vojáků z Afghánistánu. Chtějí přerušit přístupové rozhovory s EU, které jsou v dokončovacím stádiu.

“Unie je nepřítelem číslo jedna, kromě vlastních politiků, které vinní z vlastizrady. Je to emotivní, někdy překvapující, děsivé. Ani zpravodaj není z kamene,” dodává Papucsek.

Gregor Martin Papucsek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme