Reakce na záhadné útoky na Američany. USA rozhodlo o vyhoštění 15 kubánských diplomatů

Americká vláda rozhodla o vyhoštění 15 kubánských diplomatů z velvyslanectví ve Washingtonu. Novinářům to v úterý sdělili činitelé ministerstva zahraničí USA. Jde podle nich o reakci na „neschopnost kubánské vlády ochránit americký personál na Kubě, který se stal terčem záhadných útoků poškozujících zdraví". Havana proti vyhoštění podala rázný protest.

Washington (Aktualizováno: 22:51 3. 10. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí mariňáci stahují vlajku na ambasádě v Havaně.

Američtí mariňáci stahují vlajku na ambasádě v Havaně. | Zdroj: Reuters

Úternímu rozhodnutí vlády předcházely dosud nevysvětlené útoky, které poškodily zdraví více než dvou desítek diplomatických pracovníků USA. Koncem září Spojené státy kvůli těmto incidentům stáhly z velvyslanectví na Kubě veškerý personál, který není nezbytný.

Kubánští diplomaté byli sice z USA vyhoštěni, nebyli ale označeni za nežádoucí osoby. Znamená to, že jejich případný návrat není vyloučen, uvedla agentura AP. Na odjezd ze Spojených států mají vyhoštění Kubánci týden.

Američané na Kubě byli terčem akustického útoku, píše AP. Poškozený sluch má 16 členů ambasády

Číst článek

Kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez v úterý v Havaně označil rozhodnutí Washingtonu za nespravedlivé a nepřijatelné. Vláda v Havaně podle něj proti němu „energicky protestuje". Na obvinění, že Kuba je odpovědná za bezpečnost amerických diplomatů, reagoval prohlášením, že Washington kubánským úřadům neposkytl dostatek informací o údajných incidentech, jimž jsou Američané v Havaně vystaveni.

Hlavní překážkou vyšetření zdravotních problémů, které americké diplomaty postihly, je nedostatečná americká součinnost, řekl Rodríguez. Spojené státy by záležitost neměly politizovat, protože to může vyvolat „nežádoucí eskalaci," varoval.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson jednal o vyhoštění Kubánců s prezidentem Donaldem Trumpem už v pondělí. V úterý ministr prohlásil, že Spojené státy s Kubou i nadále udržují diplomatické styky a spolupracují s Havanou na hledání příčin zdravotních komplikací. Rozhodnutí o vyhoštění zhruba 60 procent kubánského diplomatického personálu bude ale platit do doby, než bude bezpečí Američanů na Kubě zajištěno, dodal Tillerson.

Američané hlásí další sonické útoky na diplomaty na Kubě, za poslední dva roky zranily 19 lidí

Číst článek

Při záhadných útocích utrpělo újmu 22, podle některých zdrojů 23 Američanů. Jednotlivé případy se od sebe velmi lišily, od vážného poškození či ztráty sluchu až po poškození mozku nebo nevolnost. Diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni vrátit se do vlasti. Zdravotní potíže podobného charakteru ohlásilo i několik kanadských diplomatů.

Kuba jakoukoli spojitost s incidenty odmítá a rozhodnutí Spojených států z minulého týdne o stažení 60 procent diplomatického personálu z ostrovní země označila za ukvapené.

Washington a Havana mají komplikované diplomatické vztahy, které v roce 2015 z iniciativy tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy byly po více než půlstoletí obnoveny. Jeho nástupce Trump má ale ke kubánskému režimu výrazně rezervovanější postoj a částečně revokoval některé vstřícné kroky Obamovy vlády. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme