Reakce ostatních států na útok na USA
Většina ostatních států světa útoky na USA odsoudila, zároveň však sama posílila bezpečnostní opatření.
Na mimořádné schůzi se v souvislosti se včerejšími teroristickými útoky na Spojené státy sešel německý parlament. S projevem vystoupil německý kancléř Gerhard Schröder. Jeho projev sledoval berlínský zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský. Německý kancléř znovu přirovnal teroristické útoky na americké cíle k vyhlášení války celému civilizovanému světu. "Je to ohrožení naší civilizace, díla celých generací," řekl doslova. Památku obětí uctí němečtí státní zaměstnanci ve čtvrtek pěti minutami ticha. "Spolková republika vyjadřuje rozhodně svou solidaritu Spojeným státům a ujišťuje je, že stojí pevně na jejich straně." Kancléř dále vyjádřil odhodlání bránit svobodný svět, jehož bezpečnost je nedělitelná. Na tom se ostatně shodl i se svými zahraničními partnery - francouzským a ruským prezidentem a britským premiérem. Závěrem německý kancléř uklidnil své spoluobčany: "Samozřejmě jsme přijali rozsáhláopatření, abychom zajistili bezpečnost lidí na našem území, v letecké dopravě i ve vzdušném prostoru".
Na začátku zasedání spolkového sněmu uctili poslanci minutou ticha památku amerických obětí. Spolkový kancléř Schröder oznámil, že ve čtvrtek v 10 hodin dopoledne uctí celé Německo památku obětí pěti minutami ticha. Vyzvaly k tomu německé odborové svazy i svazy zaměstnavatelů. V leteckém provozu Lufthansy byla učiněna mimořádná bezpečnostní opatření. Předseda parlamentní frakce SPD Peter Struck prohlásil: "Dnes jsme všichni Američané."
Výjimečná opatření platí také v Paříži. Podle spolupracovníka Radiožurnálu Zdeňka Müllera francouzská armáda a policie obsadila okolí vládních a veřejných budov a ozbrojené hlídky kontrolují nádraží a letiště. 120 parašutistů z Carcassonu bylo dnes ráno letecky dopraveno do Paříže. Během dne se k nim má přidat 500 dalších výsadkářů francouzského námořnictva. Připojí se k 250 vojákům, kteří už od večera hlídkují na pařížských nádražích a letištích. Mimo to bylo mobilizováno na 1300 mužů z mobilních policejních jednotek, které hlídkují v pařížských ulicích. Podle vyjádření pařížského policejního prefekta je navíc pod kontrolou také tamní metro a byla posílena ochrana dalších takzvaných citlivých zón. Pod zpřísněnou ochranou jsou američtí diplomaté ve francouzské metropoli, americké instituce a sídla mezinárodních organizací.
Ohlasy z arabského světa:
Podle agentur už před několika měsíci - v červnu - varoval egyptský prezident Husní Mubarak prezidenta Bushe před možnými důsledky americké "politiky nevměšování" na Blízkém východě. Zdůrazňoval, že násilí na palestinských územích může vyústit v terorismus, který daleko přesáhne blízkovýchodní region. Nemyslel si však údajně, že by teror mohl dosáhnout takových rozměrů jako včera v New Yorku a ve Washingtonu.
Většina Arabů je stejně jako vlády arabských zemí údajně zděšena brutalitou teroristických útoků v USA. Ale u některých se zděšení mísí i se škodolibou radostí nad tím, že supervelmoc Amerika, kterou arabský svět kvůli její podpoře Izraele nenávidí, není tak "nedobytná", jak si až dosud o sobě myslela. Přesto většina Arabů doufá, že atentáty zaměřené na publicitu a obrovský počet obětí nepůjdou brzy na konto arabských nebo islámských radikálních skupin. Všechny palestinské teroristické organizace zcela jednoznačně prohlašují, že se sérií teroristických akcí New Yorku a ve Washingtonu nemají nic společného.
Islámský radikální afghánský Taliban tvrdí, že dokonce ani světový vůdce terorismu zdržující se v Afghánistánu - Úsama bin Ladín - by nebyl schopen zorganizovat akci takového rozsahu. Isam el Irijan - člen v Egyptě zakázaného muslimského bratrstva, prohlásil v arabské TV Al-Džazíra, že žádná z arabských fundamentalistických skupin nemá technické schopnosti a možnosti k provedení takových rozsáhlých teroristických akcí. Šéfredaktor provládního egyptského listu Al-Akbar Galal Dauwidar řekl, že přestože se dosud neví, kdo je za útoky odpovědný, přímo se vnucuje idea, že mlčení a lhostejnost USA vůči represím proti bezbrannému palestinskému lidu a okupace jeho území ze strany Izraele jsou příčinou takovýchto zlovolných akcí šílenců.
Papež Jan Pavel II. odsoudil na svatopetrském náměstí ve Vatikánu teroristické akce v USA a mezinárodní terorismus obecně. Zároveň důrazně varoval před další eskalací násilí, které je nutno zastavit.
Irácká vláda přijala zprávu o sérii krvavých útoků v New Yorku a ve Washingtonu s neskrývanou radostí. Komentátor státní irácké televize prohlásil, že je to vyrovnání účtů za americké zločiny proti lidstvu. Je to "černý den pro Ameriku" a "facka do tváře americkým politikům". Také muslimové na severu africké Nigérie přijali zprávu o teroristických útocích v USA s radostným jásotem.
Čínský prezident Ťiang-Ce-min naproti tomu odsoudil teroristické atentáty v USA a vyslovil rodinám obětí i americké vládě a všemu americkému lidu hlubokou soustrast. Čína podle jeho slov jakékoli teroristické akce odmítá. Současně čínská vláda přijala bezpečnostní opatření na ochranu amerických zastupitelských úřadů a institucí v Pekingu v dalších čínských městech.
Také kubánský prezident Fidel Castro tyto útoky odsoudil a nazval je "katastrofou". Zároveň s očividným dojetím vyjádřil americkým rodinám obětí svou upřímnou soustrast.
V řadě států - mj. v Německu, Rakousku, Polsku a v Rusku - byla vyhlášena minuta ticha za americké oběti teroru. V Německu budou občané ve čtvrtek držet znovu - tentokrát pět minut ticha.
Také řada států asijsko-pacifické oblasti reagovala na události v USA s neskrývaným zděšením. Japonský premiér Juničiro Koizumi označil útok za "krajně zlovolný a neodpustitelný". Australský premiér John Howard se vyslovil pro tvrdou a ráznou odvetu, žádal doslova "klidnou, ale smrtící odpověď".
Írán vyzval muslimy v zemi ke klidu a rozvaze. Žádný muslim na světě nemůže nebo by neměl mít radost z včerejších událostí v USA, řekl předseda Národní bezpečnostní rady Hasan Rouhání v íránské televizi. Dodal, že je nepochopitelné, jaký motiv tyto strašlivé události mohly mít. Je to podle něho alarmující situace pro celý svět. Hlubokou soustrast a soucit projevil rodinám obětí i íránský prezident Mohamed Chátamí.
Islámská organizace OIC ústy svého generálního tajemníka Belkesise odsoudila teroristické atentáty v USA jako "zločinný akt, provedený amorálními lidmi", a vyjádřila soustrast všem postiženým. Citovaná organizace se zároveň vyslovila pro mezinárodní setkání expertů o právech muslimů, které by se konalo v bulharské Sofii.
Libyjský revoluční vůdce Muammar Kaddáfí navzdory "názorovým rozdílům" mezi Libyí a Spojenými státy teroristické akce proti USA odsoudil a nabídl americkému lidu dokonce "humanitární pomoc". "Nejsme pokrytci a neřekli bychom nahlas nic, co necítíme ve svém srdci, " dodal Kaddáfí.