Reálné nebezpečí od KLDR prý zatím nehrozí. USA se přesto připravují

Svět s napětím sleduje hrozby KLDR. Většina pozorovatelů ale uklidňuje, že reálné nebezpečí ze strany Severní Koreji zatím nehrozí. Sever prý totiž ještě nemá dostatečné technologie, aby mohl své výhružky uskutečnit. Američané jsou přesto v pohotovosti a na možný severokorejský útok se připravují.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní letadlo amerického letectva při přistání na základně v Osan, jižně od Soulu

Dopravní letadlo amerického letectva při přistání na základně v Osan, jižně od Soulu | Zdroj: Reuters

Severní Korea už útoky v minulosti vyhrožovala několikrát a světové velmoci pouze vydírala. Otázkou ale samozřejmě je, co se může stát pod vedením mladého vůdce Kim Čong-una. Většina pozorovatelů říká, že bát se ještě netřeba.

„Vycházím z předpokladu, že severokorejský režim provádí známou bezpečnostní show, kdy chce zakrýt vlastní problémy a nedostatky vyvoláváním válečné psychózy,“ řekl vojenský analytik Martin Koller s tím, že nevěří možnosti, že by si severokorejský režim troufl vyvolat konflikt.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na Korejském poloostrově mluvila asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

„Protivník jako Spojené státy je naprosto nesouměřitelný. A to i v případě, že by teoreticky nějaká raketa doletěla do Spojených států a tam udělala škodu. Tak by byla možná jedna. Na druhé straně odpověď by byla naprosto drtivá,“ poznamenal Koller.

Navíc podle něj Severní Korea komunikuje se světem téměř výhradně s pomocí Číny, odkud také dostává všemožnou pomoc, včetně potravinové. „A Čína nemá žádný zájem na tom, aby se u jejích hranic konal nějaký konflikt. Tím méně jaderný, protože by to narušilo její úspěšně se rozvíjející ekonomiku a obchodní vztahy,“ doplnil analytik.

Čína by podle něj byla možná víc pobouřená než napadené Spojené státy. „A hlavně by byla schopná velmi rychle a účinně zasáhnout, možná i s pomocí samotného severokorejského obyvatelstva,“ dodal Koller.

Komentátor ČRo Milan Slezák připomněl, že podobné výhružky KLDR se ozývají vždycky touto dobou. „Právě v období, kdy Američané a Jihokorejci nacvičují obranu při společných vojenských manévrech,“ poznamenal Slezák.

Armáda KLDR má od vedení země povolen případný jaderný útok proti USA

Číst článek

Podle většiny analytiků se hraje opět stejná hra. „Navázat přímé diplomatické vztahy se Spojenými státy, uzavřít s nimi mír a být brán jako někdo, proti němuž nelze zaútočit. A také se dostat z ekonomické mizérie, v níž Severní Korea je, vydobýt si výhody v podobě paliva a také potravin,“ upřesnil Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vojenský analytik Martin Koller a komentátor ČRo Milan Slezák v poledních Ozvěnách dne

Upozornil ale, že výhružky ze strany KLDR jsou tentokrát ostřejší, početnější a různorodější. Možná i proto jsou sousední Soul, Tokio a jejich spojenci - Američané v pohotovosti a na možný severokorejský útok se připravují.

Severní Korea má v porovnání se svým jižním sousedem více vojáků i mužů v záloze, stejně jako větší počet tanků, děl a letadel. Na rozdíl od Jižní Koreje, která disponuje moderní armádou s moderní výzbrojí, ale KLDR vlastní jen staré sovětské zbraně ze 70. a 80. let, případně jejich čínské nebo severokorejské kopie.

„Jestli mají vojensky použitelnou jadernou zbraň, tak o tom se dá pochybovat. Jestli mají jadernou zbraň, kterou jsou schopni zasáhnout Spojené státy jinde než na základnách v Jižní Koreji, takovou zbraň nemají,“ dodal koreanista Michal Vodrážka.

Výhrůžky jako reakce na sankce

Od začátku eskalace napětí jde především o napadení, ať už Jižní Koreje nebo jejího spojence – Spojených států. Před zhruba dvěma týdny KLDR anulovala všechny dohody o příměří, podepsané po korejské válce v roce 1953.

Poté následovalo zrušení speciální přímé telefonní linky mezi Soulem a Pchjongjangem. Tento týden Severokorejci navíc pohrozili znovu zprovozněním jaderného komplexu Jongbjon a den poté uzavřením společné korejské průmyslové zóny.

„Do 10. dubna máme zcela opustit průmyslovou oblast Kaesong. Požádali jsme o ale prodloužení odchodu z továren do 13. dubna. Vše teď záleží na vyjednávání. Zatím se v Kaesongu neděje nic zvláštního, severokorejští dělníci normálně pracují. V okolí komplexu ale začala jezdit maskovaná vojenská vozidla,“ řekl k aktuální situaci v Kaesongu mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení.

S výhružkami začal Pchjongjang bezprostředně po té, co Rada bezpečnosti OSN odsouhlasila nové sankce vůči KLDR. A to v reakci na třetí jaderný test, který Severní Korea provedla letos v únoru.

KLDR zamířila rakety a dělostřelectvo na vojenské základny USA | Foto: ČTK

Jaromír Marek, Kateřina Procházková, krw, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme