Rebelové z Dárfúru jednají o příměří se súdánskou vládou

Súdánský prezident Umar Bašír a zástupci Hnutí pro spravedlnost a rovnost, jedné z hlavních povstaleckých skupin v Dárfúru, by dnes měli oficiálním podpisem v katarském Dauhá stvrdit dohodu o příměří, na které se předběžně shodli o víkendu. Dohoda je vnímána jako výrazný krok na cestě k uklidnění už sedm let trvajícího ozbrojeného konfliktu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Súdán-Dárfúr. Mnozí vysídlení v táboře trpěli různými nemocemi nebo chatrným zdravím a podvýživou. Hlavní činností v táboře bylo pokrýt všeobecné potřeby (zajistit přístřeší, distribuci jídla, základní hygienu).

Súdán-Dárfúr. Mnozí vysídlení v táboře trpěli různými nemocemi nebo chatrným zdravím a podvýživou. Hlavní činností v táboře bylo pokrýt všeobecné potřeby (zajistit přístřeší, distribuci jídla, základní hygienu). | Foto: Juan Carlos Tomasi

Podle údajů OSN si boje v provincii Dárfúr v západní části Súdánu vyžádaly již 300 tisíc obětí a 2,7 miliónů obyvatel se ocitlo bez střechy nad hlavou. Na počátku stála v roce 2003 vzpoura dvou hlavních povstaleckých skupin, Hnutí pro spravedlnost a rovnost a Súdánské osvobozenecké armády, proti proarabské vládě a útlaku nearabského obyvatelstva.

Z odpovědnosti za násilí v provincii je viněn mimo jiné i úřadující súdánský prezident Umar Bašír. Mezinárodní trestní tribunál na něj vydal v loňském roce zatykač, který se před několika týdny rozrostl i o obvinění z genocidy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Súdánu mluvil na Rádiu Česko afrikanista Vladimír Klíma.

"V konfliktu nejde ale jen o etnickou odlišnost. Jsou zde i vyhrocené sociální a náboženské spory," říká afrikanista Vladimír Klíma.

Potvrzují to slova mluvčího Hnutí pro spravedlnost a rovnost Ahmada Husajna: "Budeme jednat o rozdělení bohatství, rozdělení moci, návratu uprchlíků, kompenzacích pro oběti konfliktu a o vězních."

"Povstalci tedy očekávají nemalý vliv na chod státu. Současná súdánská vláda ale není připravena k ústupkům. Nemíní se s nikým dělit o vliv v zemi. Nicméně ani opozice není jednotná," pokračuje afrikanista Klíma, podle kterého konflikt v Dárfúru vyčerpává celou zemi a izoluje Súdán od okolních států.

"Zajímavé je určitě také to, že sám súdánský prezident před nedávnem naznačil možnost rozdělení země na dva státy. Po oddělení Eritrei od Etiopie by se v posledních letech jednalo teprve o druhý případ tohoto druhu a v Africe by to vytvořilo zajímavý precedens," dodává Vladimír Klíma.

Jaroslava Haladová, Václav Sochor, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme