Plný stadion, hudba a stovky vlajek. Erdogan chce přesvědčit Turky v zahraničí, aby volili jeho stranu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se snaží získat hlasy Turků žijících v zahraničí. V červnu budou totiž v Turecku parlamentní a prezidentské volby. První z Erdoganových evropských mítinků se odehrál v neděli v hlavním městě Bosny a Hercegoviny Sarajevu.

Sarajevo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vystoupení tureckého prezidenta Erdogana v Sarajevu | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Erdoganův politický mítink byla velká show - celé shromáždění se odehrává na bývalém olympijském stadionu v Sarajevu. Z televizních záběrů bylo vidět, že ochozy stadionu byly téměř plné, z reproduktorů zněla hlasitá hudba a na hlavním podiu byla velkoplošná obrazovka s obrazem tureckého prezidenta.

Na mítink přijely celé rodiny, fotily se a mávaly tureckými vlajkami. Erdoganovi příznivci se do Sarajeva sjeli nejen z Bosny a Hercegoviny ale i z dalších evropských zemí - hlavně z Německa.

Pro Erdogana je Sarajevo strategické místo, a to hned z několika důvodů. Řada muslimů v Bosně a Hercegovině vnímá Turecko jako svého spojence, ochránce a podporovatele v mezinárodní politice. Navíc Erdogan má v zemi dobré kontakty mezi vlivnými politiky. Jedním z nich je člen předsednictva Bosny a Hercegoviny Bakir Izetbegović. Ten o tureckém prezidentovi mluví jako o svém bratrovi a jezdí do Turecka na Erdoganovy rodinné oslavy.

Dalším důvodem je fakt, že Erdogan vnímá Bosnu a Hercegovinu jako dveře do Evropy. Tento přístup má ovšem své vysvětlení v historii  - Sarejevo bylo součástí Osmanské říše a víc než polovinu obyvatel Bosny a Hercegoviny tvoří muslimové.

Hlasy Turku žijících v zahraničí jsou pro Erdogana velmi důležité. Podle deníku Hurriyet Daily News minulý rok v referendu o klíčových změnách turecké ústavy hlasovalo přes jeden milion Turků žijících v zahraničí. Podstatné menšiny jsou hlavně v Německu a Rakousku.

Tyto dvě země už ale tureckému prezidentovi politické mítinky na svém území zakázaly. Podle televize Deutche Welle je proto možné nedělní mítink v Sarajevu chápat jako způsob, jak Erdogan snaží oslovit a přiblížit Turkům v evropských zemích, do kterých se nedostane.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme