Papež po šedesáti letech přijal tureckého prezidenta. Erdogan byl u Františka téměř hodinu

Papež František v pondělí ve Vatikánu přijal tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který je první hlavou Turecka na oficiální návštěvě Vatikánu od roku 1959. Setkání trvalo podle turecké agentury Anadolu téměř hodinu, což agentura DPA označila za neobvykle dlouhou audienci. Během Erdoganovy návštěvy v Římě demonstrovala skupina Kurdů kvůli turecké intervenci na severu Sýrie.

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vlevo) a jeho žena Emine (vpravo) se sešli ve Vatikánu s papežem Františkem. | Zdroj: Reuters

Demonstranti se sešli v parku nedalo hranice Vatikánu. Nesli transparenty s nápisem „Ruce pryč od Kurdistánu" a křičeli „Erdogan je vrah“. Protestovali tak proti vojenské operaci Ankary na severu Sýrie, která začala minulý měsíc a jejímž cílem je zničit tamní kurdské milice, které turecká vláda považuje za hrozbu u svého pohraničí obývaného rovněž Kurdy.

Papež varoval před fake news: Jsou jako had v ráji, svůdně lžou a pokoušejí

Číst článek

Zatím není jasné, o čem spolu papež a turecký prezident hovořili. Podle dřívějších informací to měly být migrace, bilaterální vztahy či status Jeruzaléma.

Turecký prezident, podobně jako řada muslimských i západních vůdců, loni v prosinci odsoudil uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Také papež se tehdy vyjádřil kriticky. Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu, protože ho obě strany chtějí za své hlavní město.

Podle agentury Anadolu si papež s Erdoganem vyměnili dárky, turecký prezident dal hlavě katolické církve sadu keramiky vyráběnou starodávnou technikou z dob osmanské říše. Papež dal Erdoganovi mimo jiné výtisk své druhé encykliky.

Lidé nedaleko Vatikánu protestovali proti tureckému prezidentovi Erdoganovi. | Zdroj: Reuters

Erdogana na cestě v Římě doprovází mimo jiné manželka, ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu, ministr hospodářství Nihat Zeybekci, ministr obrany Nurettin Canikli či ministr pro evropské záležitosti Ömer Çelik. Ještě v pondělí se má turecký prezident v Římě setkat s italským prezidentem Sergiem Mattarellou a premiérem Paolem Gentilonim.

Erdogan je první hlavou Turecka, která navštívila oficiálně Vatikán za téměř 60 let. Naposledy byl ve Vatikánu na oficiální návštěvě turecký prezident Celal Bayar, který tam jednal červnu 1959 o navázání diplomatických styků.

Papež František a Erdogan se naposledy setkali v listopadu 2014 během třídenní návštěvy papeže v Turecku. Papež tehdy odsoudil extremismus, vyzval k porozumění mezi náboženstvími a k pomoci Turecku se zvládáním problému syrských uprchlíků, jichž jsou v Turecku přes tři miliony.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme