Turecký prezident Erdogan nečekaně navštívil Tunisko. Chce jednat o končícím příměří v Libyi

Na překvapivou návštěvu Tuniska přiletěl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Chce tam jednat o příměří v sousední Libyi, kde ve středu o půlnoci skončí ultimátum generála Chalífy Haftara a jeho milic. Podle něj se jednotky bránící mezinárodně uznávanou vládu v Tripolisu mají stáhnout z města Misuráta. Chaos v Libyi je jednou z příčin masové migrace Afričanů do Evropy.

Tripolis Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během své návštěvy Budapešti

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

O středeční půlnoci končí ultimátum generála Chalífy Haftara. Ti, ke kterým je ultimátum směřované, říkají, že je to jen další z výhrůžek samozvaného generála bývalé Kaddáfího armády Chalífy Haftara a jeho milic, kterých byla už celá řada.

Generál Chalífa Haftar požaduje, aby se jednotky, který brání Tripolis, stáhly z města Misuráta. V opačném případě údajně zaútočí. Misuráta je druhé největší město v té části Libye, kterou ovládá právě mezinárodně uznávaná vláda v Tripolisu. Jednotky z Misuráty jsou známé tím, že se postavily do čela povstání proti Kaddáfímu v roce 2011 a jsou považované za jedny z nejsilnějších jednotek.

Východolibyjské síly odvlekly do přístavu loď s tureckou posádkou kvůli prověření jejího nákladu

Číst článek

To, že generál Haftar za celou dobu své ofenzivy proti Tripolisu, která začala v dubnu tohoto roku, nikterak nepokročil a boje se nijak neposunuly, svědčí o tom, že konflikt v Libyi mezi těmito dvěma válčícími stranami zřejmě nemá vojenské řešení.

Dosáhne Turecko příměří? 

Turecko je zřejmě nejvýznamnějším spojencem mezinárodně uznávané vlády v Tripolisu. Posílá jí zbraně, cvičí její milice a teď navrhuje, že dokonce vyšle své turecké vojáky na obranu Tripolisu. Podle aplikace Flightradar létá z Turecka do Tripolisu pravidelně nákladní letadlo, pravděpodobně s vojenským materiálem.

Příměří a jednání s tripolskou vládou odmítl především generál Haftar, který na místě zahájil ofenzivu. Turecko by ale mohlo příměří dosáhnout možná právě tím, že bude vyzbrojovat tripolskou vládu tak, aby dosáhlo rovnováhy ve vojenské síle obou stran, a tím je donutilo, aby nakonec navrhli jiné řešení, než je to vojenské.

Moskva se obává vyslání tureckých vojáků do Libye. ‚Nebudeme mlčet o ruských žoldnéřích,‘ řekl Erdogan

Číst článek

Snahy o mírové řešení

Pokusy o mírové řešení byly před celou ofenzivou generála Haftara. Mezinárodní společenství mělo naplánované celolibyjské volby a pochopitelně i jednání obou stran. Aktuálně ale je to spíš tak, že každá evropská země podporuje jinou stranu konfliktu.

Francie podporuje generála Haftara, Itálie zase naopak tripolskou vládu. A to je pochopitelně problém. Libyjský chaos je pro Evropu velkou překážkou jednak proto, že v Libyi tímto získávají půdu pod nohama džihádisté z islámského státu, a jsou tím pádem blízko evropským břehům, a jednak pro africkou migraci, která chaotickým prostorem Libye prochází relativně volně a převaděčské skupiny tam operují bez velkých problémů. 

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme