Erdogan telefonoval s Trumpem, prezidenti potvrdili schůzku ve Washingtonu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu po telefonu hovořil se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Oba státníci potvrdili, že se na Trumpovo pozvání setkají ve středu 13. listopadu ve Washingtonu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na turecké představitele.

Istanbul/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump (vlevo) a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Zdroj: Reuters

O schůzce mezi Erdoganem a Trumpem se hovořilo již dříve. Turečtí představitelé ale tento týden uvedli, že Erdogan možná setkání odvolá na protest proti nedávnému hlasování Sněmovny reprezentantů USA.

‚Za dveřmi stál maskovaný policista se štítem.‘ Syrští běženci popsali násilné deportace tureckých úřadů

Číst článek

Sněmovna totiž minulý týden odhlasovala rezoluci, která uznává masakr Arménů v Osmanské říši během první světové války za genocidu. Masakr si podle historiků vyžádal 1,5 milionu obětí.

Ankara ale ve středu schůzku potvrdila a dodala, že během telefonátu si oba státníci vyměnili své názory na bilaterální témata a poslední vývoj v regionu.

USA a Turecko se v poslední době nepohodly mimo jiné kvůli tureckému nákupu ruského protiraketového systému S-400. Washington z Turecka stáhl výrobu komponentů k letounům F-35, které chtěla Ankara také nakoupit.

Pentagon: Turecko smí získat F-35, pokud se zbaví ruského systému S-400 a odveze ho ze země

Číst článek

Turecko 9. října zahájilo ofenzivu proti syrským kurdským oddílům YPG, jež považuje za teroristy. Cílem bylo vytlačit je od hranice a zřídit tam bezpečné území pro návrat syrských uprchlíků z Turecka. Členové YPG byli přitom spojenci USA v boji proti islámským radikálům.

V souvislosti s tureckou ofenzivou čelily USA kritice, že tuto operaci umožnily, když před jejím zahájením oznámily odsun svých vojáků ze severu Sýrie. Donald Trump na vojenský vpád do Sýrie reagoval vyhlášením protitureckých sankcí, které ovšem po několika dnech odvolal.

V polovině října se rovněž dostal na veřejnost text dopisu, který Trump adresoval právě Erdoganovi. Napsal v něm, že chce dospět k „dobré dohodě o Sýrii“, a vzkázal mu, ať není „tvrďák“. Dopis tehdy končil větami „Nebuďte hlupák. Zavolám vám později.“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme