Erdogan chce být prostředníkem mezi Teheránem a Washingtonem. Je ochoten setkat se s íránskými vůdci

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je připraven sehrát roli prostředníka mezi Spojenými státy a Íránem s cílem uvolnit napětí kolem íránského jaderného programu. Informoval o tom ve čtvrtek provládní turecký list Sabah.

Ankara/Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Erdogan odpověděl, že by byl ochoten se setkat s íránskými vůdci (ilustrační snímek) | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Vztahy mezi Teheránem a Washingtonem jsou na bodu mrazu kvůli odstoupení USA od mezinárodní jaderné dohody z roku 2015 a postupném upouštění Íránu od některých závazků stanovaných v dohodě i kvůli bezpečnostním incidentům z poslední doby.

Trump se pasuje do pozice silného vyjednavače, Írán ale k jednacímu stolu nedostane, míní politolog

Číst článek

Erdogan podle zveřejněných informací o tématu případného zprostředkování hovořil s japonským premiérem Šinzóem Abem na okraj summitu velkých světových ekonomik G20 minulý týden v japonské Ósace.

Podle Erdogana, který hovořil s tureckými novináři během návštěvy Číny, se Abe zeptal, jestli by Turecko a Japonsko mohly v této záležitosti spolupracovat. Erdogan odpověděl, že by byl ochoten se setkat s íránskými vůdci.

Jaderná dohoda

Írán se letos rozhodl začít vypovídat jadernou dohodu, protože od ní loni odstoupily Spojené státy. Ty obnovily protiíránské sankce, které poškozují íránskou ekonomiku.

V červnu Spojené státy málem bombardovaly Írán v odvetě za sestřelení amerického bezpilotního letadla. Prezident Donald Trump ale už zahájenou operaci na poslední chvíli zastavil s vysvětlením, že by při ní zahynulo příliš mnoho lidí.

‚Írán sází na Trumpův konec v Bílém domě.‘ Do války se podle experta na Blízký východ nikomu nechce

Číst článek

Ve středu Írán varoval, že od neděle začne zvyšovat obohacování uranu nad limit povolený dohodou se světovými mocnostmi. Zároveň Trump naznačil, že je otevřený rozhovorům s Teheránem.

Rozhovory

Íránský ministr pro zpravodajskou činnost a státní bezpečnost Mahmúd Alaví ve čtvrtek podle íránské agentury IRNA prohlásil, že Teherán a Washington by mohly vést rozhovory pouze v případě, že Spojené státy ukončí sankce.

„Rozhovory s Amerikou mohou být přehodnoceny pouze v případě, že Trump zruší sankce a naši nejvyšší vůdci dají svolení ke konání takových rozhovorů,“ řekl Alaví.

„Američané se děsí íránské vojenské síly, to je důvod jejich rozhodnutí zrušit rozhodnutí o útoku na Írán,“ vrátil se Alaví k nedávným událostem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme