Britská je alfa, indická delta. Světová zdravotnická organizace nově označuje mutace podle řecké abecedy

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí představila nový systém pro pojmenovávání různých variant koronaviru. Pro jednotlivé mutace začala používat řeckou abecedu. Řídí se tím, kdy byly poprvé objeveny. Takzvanou britskou mutaci nyní tedy označuje jako alfa, jihoafrická je beta, brazilská gama a indická nese název delta.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle bakteriologa Marka Pallena vedli odborníci debatu o novém pojmenování variant koronaviru několik měsíců. Ilustrační foto | Foto: WASHINGTON, D.C. - DOD, Other Government Departments Take Coronavirus Response Measures | Zdroj: U.S. Indo-Pacific Command | CC0 1.0,©

Celý seznam WHO zveřejnila na svém webu. Cílem je názvy zjednodušit a zároveň se vyhnout stigmatizaci zemí, kde varianty poprvé detekovali, píše server BBC News.

„Žádná země byl neměla být stigmatizována za odhalení a nahlášení variant (koronaviru),“ uvedla na svém twitterovém účtu jedna z čelných činitelek WHO Maria Van Kerkhoveová.

Ohnisko s podezřením na indickou mutaci na Českolipsku se uklidnilo, říká hygienička Svrčinová

Číst článek

BBC News připomíná, že indická vláda nedávno kritizovala vžité pojmenování mutace s vědeckým označením B.1.617.2, kterou odhalili zdravotníci poprvé loni v říjnu právě v této zemi, jako indickou variantu. WHO široce používaný termín nicméně nikdy oficiálně nepoužila, upozornil server.

Kritika se ozývala také ohledně vědeckých názvů, jako jsou například označení B.1.351 nebo 501Y.V2, kvůli tomu, že jsou příliš komplikované, podotkla agentura Reuters.

Řecká abeceda zároveň tyto existující vědecké názvy nenahrazuje. A pokud se vyskytne více potvrzených mutací koronaviru, než obsahuje řecká abeceda písmen, WHO přijde s novým systémem jejich pojmenovávání.

Konvalinka: Mohou se objevit mutace, které naše krásné rozvolňování zvrátí. A my nesekvenujeme

Číst článek

„Neříkáme, že má být B.1.1.7 nahrazen, jen se snažíme trochu pomoci v diskusi s průměrným člověkem,“ řekla Van Kerkhoveová zpravodajskému serveru STAT News.

Podle bakteriologa Marka Pallena vedli odborníci debatu o novém pojmenování variant koronaviru několik měsíců a ve hře byla například také jména mutací podle řeckých bohů.

Viry byly v minulosti často pojmenovávány podle míst, kde byly poprvé objeveny, píše Reuters a připomíná příklad krvácivé horečky ebola, která nese jméno po stejnojmenné konžské řece, kde virus zdravotníci poprvé detekovali.

Tento přístup však může jednotlivá místa poškozovat a může být i nepřesný, jako tomu je v případě pandemie takzvané španělské chřipky z roku 1918, jejíž původ není znám, podotkla agentura.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme