Řecká opozice a Řekové dál vyzývají k předčasným volbám

Řecká opozice dál vyzývá k předčasným volbám. Ty podle průzkumů preferují i samotní Řekové. Kabinet premiéra Jorgose Papandrea získal v parlamentu důvěru. Ještě před tím ale poslancům přislíbil vytvoření širší koalice národní jednoty se zástupci všech politických stran. Formace má pak hlavně schválit poslední záchranný plán a rozpočet na příští rok.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr největší pravicové strany Nová demokracie Antonis Samaras

Lídr největší pravicové strany Nová demokracie Antonis Samaras | Zdroj: Reuters

V zemi převládá názor, že je nezbytné okamžité vytvoření vlády národní soudržnosti. Lidé požadují, aby se politici konečně domluvili, našli společnou řeč a nezpochybňovali Řecko v očích ostatního světa. Lidé žádají návrat ke klidnému životu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci v Řecku sleduje spolupracovnice ČRo Soňa Dorňáková Stamu

Vytvoření vlády národní jednoty závisí na spolupráci opozičních stran a stále není jisté, jestli se vládu podaří sestavit. V Athénách koluje řada konspiračních scénářů o tom, jestli nakonec premiér opravdu odstoupí. Rezignaci premiéra Papandrea si klade jako podmínku účasti ve vládě právě lídr největší pravicové strany Nová demokracie Antonis Samaras.

Ten tvrdí, že nejlepším řešením jsou okamžité volby. Za tento názor ho kritizuje nejenom vláda, ale i většina odborníků a veřejnosti, protože hazarduje s osudem Řecka. Volby by totiž vrhly Řecko do propasti bankrotu.

Dnes se má pravicový lídr sejít s prezidentem a jednat s ním o možnosti jeho účasti a účasti jeho strany ve vládě národní soudržnosti.

Papandreova vláda se tento týden ocitla na pokraji krachu poté, co ministerský předseda přišel se šokujícím návrhem - uspořádat referendum o další půjčce od Evropské unie. To u předních unijních politiků vyvolalo doslova zděšení a obdobně reagovaly také trhy v Evropě i v zámoří.

Vytvoření vlády soudržnosti je jednou z podmínek k tomu, aby EU a MMF uvolnily pro Řecko další částku nezbytnou k fungování státního aparátu. Pokud se tak nestane do poloviny prosince, zemi hrozí vyhlášení platební neschopnosti.

Soňa Dorňáková Stamu Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme