Řecká policie pátrá po žhářích, zatkla i nejméně dva Čechy

Řecko se snaží najít případné žháře. V souvislosti s lesními požáry, které už připravily o život více než 60 lidí, policie zadržela řadu podezřelých. Mezi desítkami zadržených byli nejméně dva Češi. Na pomoc je na jihovýchod Evropy připraven odletět i český vrtulník s vakem na vodu. Řecká strana nabídku Prahy ale nevyužije.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lesní požáry v Řecku | Zdroj: ČTK

Podle tajemníka českého velvyslanectví v Athénách Jana Husáka byli na Lefkádě zadržení dva čeští občané. Nebyli však zadrženi kvůli žhářství. "Bylo to pro porušení pravidel pro kempování. Tito občané byli po zaplacení pokuty propuštěni," doplnil Husák.

O žádném dalším zadrženém Čechovi naše ambasáda informace nemá. Řecká televize ale uvedla, že policie při kontrole v okrajové čtvrti Athén zatkla českého občana s blíže neurčenou podezřelou hořlavinou. Andronika Čolasová, která žije v Athénách, nám řekla více.

"Jeden Čech byl zadržen včera v Atice poté, co byl založen požár v blízkosti místa Cholargos. Policie kontrolovala všechna projíždějící auta, která byla v blízkosti ohně, a našla v jeho kufru nějaké množství zápalné tekutiny. Policie ovšem zatím veškeré informace o zadržených tají. Takže se neví, jestli tento podezřelý z České republiky byl propuštěn, či ne," dodala.

Řečtí hasiči nemají ničivý požár stále pod kontrolou. Ohně v lesích na Peloponésu a na ostrově Euboia se ještě nepodařilo lokalizovat, na druhou stranu už oheň neohrožuje další vesnice. Stále ale hrozí vznik nových požárů. Situaci v okolí Athén komplikují vysoké teploty a silný vítr.

Kromě řeckých hasičů a vojáků s ohněm bojují také desítky hasičů a letounů ze 17 zemí. Katastrofa je tak rozsáhlá, že úřady nedokáží vyčíslit počet zraněných a velikost vypálené plochy.

Řecku sužovanému katastrofálními požáry chce pomoci i Český červený kříž. Vypsal sbírku na přímou pomoc lidem, kteří přišli o přístřeší a jsou v nouzi. Příspěvky mohou zájemci posílat do konce září na konto 20150217/0100.

Pavel Novák, Jitka Malá, Vilém Janouš, Jitka Pilbauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme