Řecká policie vyslala posily do tábora Idomeni, chystá evakuaci

Řecká policie prý v nejbližších dnech vyklidí uprchlický tábor Idomeni u makedonských hranic. Státní televizi to řekl vládní mluvčí pro migrační krizi Giorgos Kyritsis. Provizorní tábořiště vzniklo v únoru po postupném uzavření balkánské migrační trasy. Momentálně tam žije téměř 9000 lidí, kteří dosud odmítali odejít do lépe vybavených zařízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Improvizovaný uprchlický tábor u Idomeni na řecko-makedonské hranici | Foto: Jiří Jadrný

K Idomeni údajně vyrazilo devět oddílů pořádkové policie, aby pomohly vyklizení tábora zajistit.

Řecké úřady zatím neoznámily, kdy přesně hodlají k evakuaci přistoupit. Podle informací zdrojů řeckých médií by to mohlo být zítra nebo ve středu. Vláda prý ale nehodlá použít sílu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řecká policie vyslala posily do tábora Idomeni u makedonských hranic. Migranty zřejmě v nejbližších dnech čeká evakuace

„V minulých dvou týdnech jsme převezli z tábora více než 2000 osob. Zahájíme nyní masivnější operaci, protože máme v přijímacích střediscích k dispozici 6000 míst,“ sdělil zdroj agentuře AFP. Podle dnešního čerstvého vládního údaje je v Idomeni 8400 osob.

Že se řady policistů v Idomeni rozšiřují, potvrdila i koordinátorka českých dobrovolníků Marcela Janáčková: „Za poslední přibližně týden až dva se zvýšil počet policistů v kempu. Zároveň se zatím větší odliv lidí neudál. Autobusy odjíždějí, ale není to nějak markantní.“

Řecká policie podle ní také už několik dní nepouští do Idomeni část pomoci, takže lidem prý často nezbývá než odejít dobrovolně.

Idomeni je největším uprchlickým táborem na evropském území. Donedávna v něm žilo přes 10 tisíc lidí, v posledních týdnech se ale řeckým úřadům podařilo postupně stovky uprchlíků odvézt. Řada migrantů se ale stále nevzdává naděje, že se řecko-makedonská hranice znovu otevře a oni budou moci pokračovat dál. Uprchlíci už si v táboře postavili například provizorní školu, školku, mešitu i několik malých obchůdků.

Provizorní tábořiště v Idomeni vzniklo samovolně, když asi před třemi měsíci Makedonie a další evropské země uzavřely hranice pro uprchlíky, kteří masově proudili do Evropy z Blízkého východu a z Afriky. Loni jich touto cestou přišel více než milion. V celém Řecku je v současnosti přes 50 tisíc běženců.

Migranti v Idomeni již dva měsíce blokují železniční spojení Řecka s Makedonií, čímž podle odhadu médií způsobily řeckým podnikatelům škody za šest milionů eur, tedy asi 162 milionů korun.

Minulý týden se při střetu s policí několik uprchlíků zranilo, když se asi 300 osob pokusilo železničním vagonem prorazit hraniční plot a policie proti nim použila slzný plyn.

Vyklízet se proto budou právě koleje. Nevládní organizace navíc upozorňují na velmi špatné hygienické podmínky v Idomeni. Řecké úřady plánují běžence přemístit do jiných táborů v zemi.

Ilegální uprchlický tábor u řecké vesnice Idomeni | Foto: Petr Vavrouška

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme