Řecká policie zadržela dva Čechy na ostrově Limnos. Podezřívá je ze špionáže

V policejní cele v Řecku skončili dva Češi, kteří údajně fotili a natáčeli vojenské objekty na ostrově Limnos u hranice s Tureckem. Hrozí jim soud pro podezření ze špionáže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografování ptactva - ilustrační foto | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, Jitze Couperus

Podle konzulky v Aténách Blanky Kovácsové jsou obvinění poměrně vážná a čeští diplomaté jsou zatím vůči řeckým úřadům zdrženliví, aby mohli zadrženým účinně pomáhat:

„Jsme ve styku jak s těmi dvěma pány, tak s řeckou policií, u které probíhalo doteď vyšetřování. Pokud je nám známo, tak byli zadrženi, když si filmovali veškeré vojenské objekty, které jsou na tomto ostrově. Pánové tam měli poměrně velké množství fotografického i filmového materiálu vojenských základen.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak se případ zrcadlí v řeckých médiích, informovala spolupracovnice ČRo v Řecku Soňa Dorňáková Stamu

„V současnosti by měli být převezeni do správní oblasti, to znamená na ostrov Lesbos, kde by měli vypovídat před prokurátorem. Daná situce je, že se musí vyčkat, jak celou záležitost vyhodnotí řecký prokurátor,“ konstatovala Kovácsová.

Policie muže zadržela už v neděli. Jde o dva mladíky ve věku 28 a 33 let. Oba jsou zaměstnanci pražské společnosti Bohemia Interactive, která se podle svých webových stránek představuje jako specialista na vývoj herního softwaru. Cílem jejich "mise" bylo pořídit záznamy tamních vojenských objektů včetně táborů či letiště, aby graficky co nejvěrněji znázornili bitevní pole v chystané počítačové hře.

Češi zatčení v Řecku za špionáž doplatili i na svůj smysl pro dokonalost

Číst článek

Kvůli možné ochraně dvojice česká konzulka v Řecku Blanka Kovácsová nechce moc spekulovat o dalším vývoji. Právě dohady by mohly mužům, kteří čelí vážnému policejnímu obvinění, uškodit. Nicméně nevylučuje, že oba nakonec skončí před soudem.

Schwarzenberg fotografování na Limnosu kritizuje

Podle ministra zahraničí za TOP 09 Karla Schwarzenberga Česko s Řeckem o jejich osudu jedná. Mladí muži ale podle něj neměli u základny co dělat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ke kauze se vyjádřil i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg

„Nemohu si pomoci, je-li někdo tak pitomý a fotografuje vojenské objekty, tak je mu těžké pomoci. Budeme se snažit, ale to vždy tak trochu jiskří mezi Tureckem a Řeckem. Tam pobíhat s kamerou a fotografovat – to je tak blbé, že to překračuje veškerou míru,“ konstatoval ministr.

Řecká média se tímto případem zabývají pouze okrajově a čeká se na rozhodnutí prokurátora. V době míru se za podobné činy udělují v Řecku až několikaleté tresty. V době války pak trest absolutní - smrt.

Pohled na torpédoborec Blyskawica od přídě | Foto: Pavel Novák

Limnos je sice turistickým místem, ale i velmi citlivou vojenskou oblastí. Má strategické umístění v Egejském moři a Turecko často protestovalo proti konání různých manévrů v této končině.

Protesty už před rokem

Zhruba před rokem se vedení ostrova Limnos ohradilo proti tehdy plánovanému virtuálnímu využití ostrova jako bojiště v české počítačové hře Arma 3. Ostrovní samospráva namítala, že by zařazení ostrova do ultrarealistické válečné simulace mohlo poškodit turistický ruch, a navíc by narušilo strategickou bezpečnost. Nepřátelé by se totiž podle samosprávy mohli dostat k mapám ostrova ve vysokém rozlišení.

Loni se do podobných nesnází dostali tři čeští občané v africké Zambii, kde je obvinili ze špionáže kvůli fotografování letecké základny.

Po pobytu v tamním vězení a propuštění na kauci se jim podařilo za nejasných okolností zemi opustit.

Milan Kopp, Lubica Bergmanová, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme