Řecká politická agónie trvá, země pravděpodobně míří k předčasným volbám

Situace v Řecku se komplikuje. Jednání šéfa radikální levice Alexise Tsiprase se zástupci konzervativců a socialistů, jejichž pokus o sestavení nové vlády byl neúspěšný, zatím také nepřinesla žádné výsledky. Pokud SYRIZA při sestavování vlády do dvou dnů neuspěje, dostanou pravděpodobně poslední šanci třetí nejsilnější socialisté. Pokud neuspějí ani oni, čeká Řecko do šesti týdnů opakování voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf radikální levice Alexis Tsipras a vůdce Nové demokracie Antonis Samaras | Zdroj: Reuters

Dnes absolvuje vůdce radikální levice Alexis Tsipras několik schůzek s lídry proevropských stran. Pravděpodobnost, že je přesvědčí ke spolupráci, je ale podle pozorovatelů malá. Jeho pětibodový plán totiž počítá například se zrušením dohody o druhém záchranném balíku, kterou tyto strany vyjednaly.

„Šance, že by mohli dojít k nějakému kompromisu je opravdu mizivá. Takže by se dalo říct, že dnešní pokusy domluvit funkční koalici je formální, ale naděje umírá poslední. A přece jen ty strany se snaží nějakým způsobem dohodnout. Ale zřejmě to opravdu dnes nedopadne,“ řekla v Ozvěnách dne spolupracovnice ČRo v Řecku Pavla Smetanová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci v Řecku jsme v Ozvěnách dne rozebrali se spolupracovnicí Českého rozhlasu v Řecku Pavlou Smetanovou.

Lídr levicového bloku dnes dokonce už oznámil Evropské unii, že dohoda o vládních reformách provázených drastickými škrty, kterou s evropskými partnery a MMF uzavřela výměnou za finanční pomoc předchozí vláda, neplatí.

„Tsipras opírá svůj odpor k dohodě o hlas lidu. Samozřejmě Řekové jsou s tou dohodou o škrtech velmi nespokojení. Protože jde o drastické zvýšení daní, zavedení nových daní, snižování platů a důchodů. A samozřejmě všechny změny se dotýkají těch nejchudších,“ přiblížila Smetanová.

Upozornila, že Tsipras se populistickými gesty snažil získat své voliče a nyní se podle ní snaží dostát svého slova a neustoupí.

„Alexis Tsipras se nyní dostal na výsluní. Je to pohledný mladý muž a nadějný politik. On bude teď opravdu tvrdý vyjednavač. Nebude chtít nijak ustupovat, aby neztratil svoji tvář. Samozřejmě za to sklízí obrovskou kritiku opozice, že žene Řecko do záhuby. Ale myslím si, že v prvotním jednání neustoupí ani o píď,“ dodala.

Smetanová připomněla, že už zítra by mělo Řecko dostat další peníze evropské pomoci, půjčku ve výši 5 miliard eur. „A eurozóna teď říká, že s tou půjčkou vlastně ještě počká, protože neví, jak to všechno dopadne. Takže Řecko je vystaveno obrovskému tlaku.“

Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme