Řecká pravoslavná církev vyzývá proti zákazu vyvěšování křížů ve školách

Ke společnému protestu proti zákazu vyvěšování křížů ve třídách italských škol vyzývá řecká pravoslavná církev všechny evropské křesťany. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku totiž minulý týden rozhodl, že krucifixy jsou v rozporu s právem dětí na svobodu vyznání. Řecká pravoslavná církev se podle BBC nyní obává, že se z italského případu stane precedens.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

křížek

křížek

Řecká pravoslavná církev se bojí, že náboženské symboly zmizí z míst, kde se dosud nacházejí. V řeckých třídách jsou také, i když ne povinně, kříže vyvěšeny. Narazit na ně ale lze i například v soudních síních, kde svědci přísahají na evangelium.

Pravoslavná církev se tedy zastává té katolické jen proto, že se bojí o vlastní výsadní postavení v řecké společnosti, které stále má.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivana Bernáthová, redaktorka ČRo Sever, která Řecko dlouhodobě sleduje, mluvila na Rádiu Česko o řecké pravoslavné církvi.

Bez pravoslavné církve se zatím neobejdou žádné významné etapy života Řeků, většina dětí se křtí v kostele, necírkevní svatba je považována za společensky méně hodnotnou a to samé platí i pro pohřeb.

Pravoslavná církev utrpěla mnoha skandály

Mladá generace ale vnímá církev už jen jako jakýsi projev úcty vůči rodičům a prarodičům. Církev v Řecku v poslední době oslabilo i několik skandálů.

Ten poslední se týkal nevýhodné směny pozemků mezi církví a státem v rámci scelování pozemků. Daňoví poplatníci na tom prodělali několik desítek miliónů eur, i když vedení kláštera Vatopedi v severním Řecku, jehož pozemky se měnily, tvrdí, že nijak neovlivňovali soudní odhady a požadovali pozemky ve stejné hodnotě.

Nicméně církev získala lukrativní pozemky, na jednom se nachází i olympijská vesnice, a už je stačila prodat.

V Řecku také žije stále více přistěhovalců, mezi nimi i muslimů, kterým se nelíbí, že se musejí scházet v primitivních modlitebnách, neboť stavba mešity v Athénách se stále oddaluje.

Dochází stále častěji ke sporům o nošení šátků do škol a tak je jen otázkou času, kdy se symboly obou náboženství, kříž a muslimský šátek ostře střetnou.

I proto se pravoslavná církev angažuje ve prospěch katolické Itálie, i když mezi oběma církvemi došlo již v roce 1054 ke schizmatu a oddělení. Kvůli zákazům křížů v italských školách svolala na příští týden pravoslavná církev mimořádný svatý synod.

Ivana Bernáthová, Helena Berková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme