Řecká s hřebíčkem nebo francouzská s holubem, huspenina je světový pokrm

Internetové receptáře jsou plné návodů na tu nejlepší huspeninu. Leckdo svůj osvědčený recept na rosolovitou pochoutku tají. Maďaři tomuto jídlu říkají kocsonya.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Huspenina - sulc

Huspenina - sulc | Foto: GNU General Public License, verze 1.2, Ervín Pospíšil, licence Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported

Maďaři mají k této studené lahůdce vřelý vztah. Je to podobné jako v létě lečo. Kolik lidí, tolik chutí.

Známy gastrohistorik a šéfredaktor časopisu Maďarská kuchyně József Vinkó připomíná milou historku o slavné miškovecké huspenině.

Prý jednou zašel do hostince a objednal si huspeninu. Miškovecká servírka zaběhla do sklepa a přinesla mu tuto pochoutkou. Na talíři ale seděla velká žába a mrkala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sezóna huspeniny vrcholí. Masopust by bez téhle rosolovité pochoutky nebyl úplný ani v Maďarsku. Natáčel Gregor Martin Papucsek

Jak ve sklepě huspenina chladla, vlezla do ní ropucha. Když pak lepkavá tekutina ztuhla, tak už asi nemohla vylézt ven. József Vinkó si myslí, že podle této legendy vzniklo přísloví: Mrká jako v miškovecké huspenině žába.

Huspenina je jídlo nejen maďarské, ale i světové. Existuje řecká s hřebíčkem, francouzská s holubem, německá se štikou.

Důležité je při přípravě dodržovat některá základní pravidla. Například kopyta a přední kolínka, kde se ještě může nacházet srst prasete, je potřeba pečlivě opálit.

Kuchaři mohou použít stejný přístroj, kterým opalují při výrobě dezert creme brullee. Plamenem se dá opálit vrstva cukru stejně dobře jako prasečí chloupky. Takto opečená prasečí kůže má navíc speciální chuť.

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme