Řecká vláda vypsala odměnu za dopadení žhářů

Řecko bojuje s jedním z největších požárů v historii. Záchranářům se na několika místech sice podařilo dostat oheň pod kontrolu, živel se ale jinde šíří dál. Plameny už dokonce dosáhly k prvním domům v antickém městě Olympii. Požáry zuří také na ostrově Euboia. Přerušený je i hlavní železniční tah mezi Aténami a Soluní na severovýchodě země. Podle místních médií je v plamenech polovina Řecka. V zemi platí výjimečný stav.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řečtí farmáři se snaží uhasit požár | Zdroj: ČTK

Na žádost Řecka přijíždí do země stále více hasící techniky i odborníků ze zemí Evropské unie. Pomoc ale přislíbily například i Rusko, Ukrajina či Izrael. Česko o jejím způsobu zatím vyjednává. Řecký ministr už přislíbil peníze postiženým oblastem i lidem, kteří přišli o příbuzné či majetek.

Podle něj stát udělá vše pro to, aby našel viníky a potrestal je. Jak ale dodává novinářka Sofie Karakeva, najít žháře nebude tak jednoduché. "Policie má momentálně pouze jedno amatérské video, které ukazuje dvě osoby zakládat požár na hoře Imitos v Aténách. Policie užívá speciální techniky, aby žháře na videu identifikovala," doplnila.

Vláda už vyhlásila odměnu od sto tisíc až jeden milion eur za udání žhářů. Milionovou odměnu nabízí i soukromá televizní stanice Alfa. Počet obětí rozsáhlých požárů se zvýšil na 61. Oheň se rozšířil i do dalších míst a dosáhl až k prvním domům v antickému městě Olympie na poloostrově Peloponés. Starobylou památku se ale hasičům podařilo uchránit.

Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzany Opletalové nemají zatím naše úřady zprávy o tom, že by byli v ohrožení také čeští občané. Ministerstvo ale doporučuje, aby se turisté před cestou do Řecka informovali o aktuální situaci, například u cestovních kanceláří, které jim pobyt organizují. Případně na řecké turistické centrále, která sídlí v Praze.

"Na ambasádu se během víkendu obrátilo zatím jenom několik českých občanů. Neměli žádné vážné problémy, pouze se radili, jak cestovat, protože některé silnice jsou uzavřené. My můžeme českým občanům poradit, aby kontaktovali spíše cestovní kanceláře, které znají konkrétní situaci v jednotlivých lokalitách," dodala mluvčí.

Situace v Řecku je stále kritická. Hasičům práci stěžují silný vítr a vysoké teploty.

Lubica Bergmanová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme