Řecké letiště se změnilo v ilegální uprchlický tábor. Policie chce oblast vyklidit
Na bývalém letišti Elliniko u řeckých Atén táboří na čtyři tisíce uprchlíků. Pocházejí především z Afghánistánu. Několik měsíců přežívají jen díky solidaritě Řeků a pomoci humanitárních organizací. Vláda už ale celou oblast zprivatizovala a policie se ji chystá vyklidit. Běženci tak budou muset místo opustit podobně jako nedávno stanový tábor v Idomeni.
Několik kluků a holek si hraje před vchodem kdysi výstavního letiště Elliniko. Na motorkách a autíčkách se smíchem sjíždějí rampu, která sloužila cestujícím s kufry.
Uklízecí četa vedle dezinfikuje a vymývá vodou přenosné toalety. Čisto chce mít i šestičlenná rodina z Kábulu, která už nesehnala místo uvnitř, v odletové hale. Táboří proto na chodníku, kde je plachta chrání před prudkým sluncem.
Řecké letiště Elliniko se změnilo v ilegální uprchlický tábor. Policie chce oblast vyklidit. Na místě natáčel Robert Mikoláš
Manžel s koštětem v ruce zametá, zatímco jeho žena se tulí k miminku. Na kufru s oblečením leží ploutve, vedle stojí kočárek.
Malé stany se krčí pod někdejší zastávkou, na které autobusy ještě na začátku tisíciletí chrlily davy turistů.
Někdejší slávu letiště i aerolinek Olympic založených slavným řeckým miliardářem Aristotelem Onassisem dnes připomíná už jen velký nápis nad vstupem s datem 2001 a potrhaná modrobílá vlajka.
Stojím s mladou Afghánkou stranou. Pracovník humanitární organizace nechtěl, aby ostatní slyšeli, co říká, a mohla tak mluvit otevřeně.
Dívka utekla spolu s matkou a sourozenci před bojovníky z islamistického hnutí Tálibán, kteří jí zabili otce, hlavu rodiny. Neměl je tak kdo chránit a nemohla chodit ani do školy, proto se vypravili do Evropy s cílem dostat se do Německa, kde jsou prý lepší podmínky k životu.
Uprchlíci táboří v Eliniko už čtyři měsíce, většina v příletové nebo odletové hale, kde jsou chráněni před rozmary počasí. Všichni doufají, že se hranice otevřou. Pravděpodobnější ale je, že odsud budou muset brzy odejít. Celý značně zchátralý areál už řecká vláda zprivatizovala.
Záměr se ale nelíbí humanitárním organizacím, které běžencům přinášejí jídlo a pití. Vyklizení tábora policií podle nich není řešením.
Developeři už ale plánují, jak celou oblast zastaví moderními domy, obchody a hotely. Nedaleko se totiž nachází aténskou smetánkou oblíbená pláž.