Řecké odbory pokračují v protestu proti novému balíku úspor

V Řecku pokračuje druhým dnem generální stávka. Vyhlásily ji státní a všeobecné odbory na protest proti novému úspornému zákonu, který má dnes přijmout parlament. Schválení zákona je podmínkou k tomu, aby řecká vláda dostala další finanční pomoc od evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé protestují proti úsporným opatřením u řeckého parlamentu

Lidé protestují proti úsporným opatřením u řeckého parlamentu | Zdroj: Reuters

V zemi opět ochrnul celý státní sektor. Nefunguje železniční a lodní doprava. Druhým dnem stávkují celníci, zaměstnanci na místní správě, na daňových úřadech a ministerstvu financí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v Řecku mluvila na Rádiu Česko spolupracovnice Českého rozhlasu v Athénách Andronika Čolasová

Ve stávce pokračují i učitelé základních a středních škol, lékaři státních nemocnic a pojišťoven, a také novináři státního rozhlasu, televize a tiskové kanceláře.

Tentokrát bez násilností?

Odboráři opět plánují protestní pochod jak v Athénách, tak v dalších řeckých městech. Podle odhadů vyšlo včera do ulic v zemi na 125 tisíc lidí, což je rekord v dosavadních protestech. Nejpočetnější byly v Aténách, Soluni na severu země a v Heraklionu na ostrově Kréta. Stávky se neobešly bez násilností. Jen během včerejška byly zraněny podle agentur víc než čtyři desítky lidí včetně policistů.

„Násilnosti jsou v Řecku všeobecně odsuzované, tentokrát nezpůsobily žádná vážná zranění, i když hmotné škody jsou viditelné. Více zraněných má na své straně policie. Na dnešní demonstrace mají opatření proti násilí připraveni i demonstranti. Budou kontrolovat, kdo se vmísí do jejich řad. Chtějí se distancovat od těchto extrémních důsledků,“ spolupracovnice Českého rozhlasu Andronika Čolasová.

Premiér Jorgos Papandreu apeloval na poslance své strany PASOK, aby podpořili opatření, která ukážou odhodlání Řecka zachránit se. Jenže někteří poslanci PASOKu se na protest proti prosazovaným drastickým opatřením vzdali mandátu.

„Sám ministerský předseda dává najevo, že některé články jsou proti jeho zásadám. Nicméně pro jednání o budoucím řešení s Evropskou unií a MMF je nutné je přijmout. Tímto způsobem postupuje při přesvědčování svých poslanců. Podle mého názoru to dopadne kladně,“ uvádí Holasová a dodává:

„Pevná linie vlády je zůstat v eurozóně. Je to podporováno většinou odborníků i veřejnosti.“

Ladislav Dvořák, Jan Piroch, Soňa Dorňáková Stamu Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme