Řecké referendum o záchranném plánu možná vůbec nebude

Řecká politická scéna se propadla na pokraj chaosu. Odstoupení vlády Jorgose Papandrea vypadalo celý den jako nevyhnutelné. Premiér ale nakonec rezignaci odmítl. Místo toho vyzval opozici k jednání o jejích požadavcích. V případě dohody nevyloučil odvolání kontroverzního referenda o záchranném plánu předlužené země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Jorgos Papandreu obklopen poslanci strany PASOK

Řecký premiér Jorgos Papandreu obklopen poslanci strany PASOK | Zdroj: Reuters

Jestli se uskuteční referendum o evropské pomoci, záleží jen na Řecku, jeho partneři v EU právo na toto hlasování uznávají. Prohlásil dnes v řeckém parlamentu Papandreu. Jak v této souvislosti upozornil redaktor Ondřej Houska, vše nasvědčuje tomu, že se referendum konat nebude. Řecká opozice oznámila, že záchranný plán podpoří v parlamentním hlasování. A Papandreu následně v projevu naznačil, že v takovém případě všelidové hlasování ztrácí nutnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci v Řecku jsme v Ozvěnách dne rozebrali se zahraničněpolitickým komentátorem ČRo Milanem Slezákem. Hostem byl i Analytik banky J&T Petr Sklenář.

Právě kvůli referendu se Papandreu ocitl pod tvrdou palbou pravicové opozice i části vládní socialistické strany PASOK. Chvíli to vypadalo, že je premiér kousek od rezignace. Za chvíli se ale situace změnila a Papandreu nabídl opozici jednání o řešení současné krize, o přechodné vládě a zároveň zmírnil svou pozici ohledně referenda.

Šéf hlavní opoziční strany Antonis Samaras s rozhovory souhlasí, požaduje ale premiérův odchod. Podle něj se musí rychle uskutečnit předčasné volby. Ty ale zatím Papandreu odmítá. Tvrdí, že něco takového není možné, protože by to mohlo vést až k řeckému státnímu bankrotu.

Čtěte také: Summit G20 v Cannes ovlivnila nejistota kolem pomoci Řecku

„Demise Papandrea je ale stále ještě možná. Premiér hrál vabank, když vsadil na referendum, které představil poslancům vlastní strany, aniž je předtím o tom uvědomil. Překvapil tím i své ministry. Své lidi tak postavil před šok, který mu nakonec ale nevyšel,“ uvedl v Ozvěnách dne zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj situace v Řecku sleduje redaktor Radiožurnálu Ondřej Houska.

Jak doplnil redaktor Ondřej Houska, zatím vše nasvědčuje tomu, že se Papandreu zkompromitoval a navíc také pozice jeho vládnoucí socialistické strany je velmi křehká. „Pravděpodobně tady sledujeme téměř v přímém přenosu konec jedné řecké politické dynastie. V čele Řecka totiž nestál jen současný Papandreu, ale také jeho otec a dědeček,“ dodal.

Spekuluje se, že po případné demisi Papandrea by mohl v čele prozatímní vlády stanout ekonom a bývalý viceguvernér Evropské centrální banky Lucas Papademos.

Trhy na nepřehledný vývoj v Řecku přestaly reagovat

Nepřehledný vývoj situace v Řecku poznamenal také světové trhy. Analytik banky J&T Petr Sklenář v Ozvěnách dne uvedl, že zatímco ráno byla na trzích velká obava a velké výprodeje, poté, co se situace začala lepšit, trhy opět vyskočily velmi nahoru, ale před polednem přestaly na nečitelnou situaci reagovat.

„Ta původní situace, tedy referendum ano, odstoupení premiéra ano či ne přinesla velkou volatilitu. A trhy už od odpoledních hodin přestaly na stále se měnící zprávy z Řecka reagovat. Detailní sledování řeckého vývoje vystřídala jakási apatie. Nyní trhy vyčkávají,“ řekl.

Dodal, že pokud by se situace v Řecku dostala do chaotického nebo rizikového těžko uchopitelného vývoje, neprospělo by to nikomu. „Ani potenciálním konkurentům Evropy, kteří by její místo rádi získali,“ uvedl.

Ondřej Houska, bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme