Řecké regionální volby budou referendem o klíčových reformách

Řecké místní a regionální volby mají jedno velké téma: tvrdá úsporná opatření, která v těžce zadlužené zemi zavádí socialistická vláda. Premiér Georgios Papandreu už dnešní druhé kolo voleb prohlásil za referendum o své politice. Podle něj je pro úspěch reforem klíčové, aby měly podporu obyvatel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Athénách. Řecko | Foto: Filip Koubek (proficam.cz)

V centru Athén na náměstí Syntagma stojí velký oranžový kiosek. Ozývá se z něj hlasitá hudba a je dokola polepen velkým sloganem: „Athény, město našeho života“. To je předvolební heslo současného starosty Athén, kterým je Nikitas Kaklamanis. Ten je členem opoziční Nové demokracie. Jeho stoupenci doufají, že vítězství v Athénách zasadí Papandreově socialistické vládě těžkou ránu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Athénách natáčel zpravodaj Ondřej Houska.

„Jak můžete staré ženě, které je 67 nebo 70 let vzít z kapsy 150 eur, když ona má důchod jen 450 eur,“ rozčiluje se Kostas, který ve stánku láká voliče na program současného starosty. Kostas doufá, že Řekové to socialistům v místních a regionálních volbách spočítají. To premiér Papandreu samozřejmě věří v pravý opak. Podle něj voliči dají najevo, jestli si přejí změnu nebo chtějí pokračovat po staré cestě, která zemi přivedla až na pokraj státního bankrotu.

Papandreovi socialisté v prvním kole voleb těsně zvítězili, což premiér označil za úspěch. Předčasné parlamentní volby tedy nevyhlásí. Vláda ale nutně potřebuje vyhrát i v dnešním druhém kole. Podle Papandreových poradců musí získat aspoň sedm ze třinácti postů regionálních guvernérů. Jednoduché to mít nebude. Řekové jsou zklamaní politikou snad jako nikdy předtím. Patří k nim i Magdalina, která bude volby ignorovat.

‚Volit nepůjdu. Už nikomu nevěřím‘

Magdalina k volbám nepůjde poprvé ve svém životě. Říká, že už prostě žádnému politikovi nevěří. Vadí ji, že řeckou politiku ovládají mocné rodiny: vždyť předsedou vlády byl i otec současného premiéra. Řečtí politici podle Magdaliny v životě nic nedokázali. Jsou na vrcholu jen proto, že jsou syny svých otců.

Georgios Papandreu | Foto: ČTK/AP

Magdalina pracovala jako manažerka, ale kvůli krizi přišla o práci: její firma zkrachovala. Je jí padesát a našla si jen práci na víkend: prodává obrazy v malé galerii nedaleko Akropole. Některá opatření vlády ale chápe: reformy podle ní prostě byly nutné.

Státních zaměstnanců je i podle Magdaliny v Řecku příliš. Pro stát pracuje každý čtvrtý Řek a tyhle lidi v podstatě nelze propustit. To, co Magdalina říká, dobře vyjadřuje náladu Řeků: krize je bolí, vždyť škrty a zvýšení daní se dotkly doslova každého občana. Spousta z nich ale dobře ví, že žít nad poměry už prostě dál nejde. Papandreovi socialisté proto asi ve volbách těsně zvítězí. Důvěru svých občanů ale rozhodně nemají

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme