Nová řecká vláda Kyriakose Mitsotakise dostala důvěru. Pro hlasovalo všech 158 členů strany

Nová řecká vláda Kyriakose Mitsotakise v pondělí dostala důvěru parlamentu. Hlasování předcházela ostrá debata v zákonodárném sboru, při které expremiér a šéf levicové strany SYRIZA Alexis Tsipras hájil hospodářskou politiku svého kabinetu a konzervativní Mitsotakisovu Novou demokracii, která má v novém parlamentu většinu, obvinil z populismu.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dva řečtí premiéři: vlevo odcházející Alexis Tsipras, vpravo nově jmenovaný Kyriakos Mitsotakis | Foto: Costas Baltas | Zdroj: Reuters

Tsipras je přesvědčen, že konzervativci straní elitám a varuje před privatizací státních podniků, informoval deník Kathimerini.

Pro důvěru vládě hlasovalo všech 158 poslanců Nové demokracie, proti bylo zbylých 142 zákonodárců. Mitsosakis předčasné volby vyhrál se ziskem 39,9 procenta hlasů a díky volebnímu bonusu pro vítěznou stranu (50 mandátů) obsadila jeho strana většinu křesel. Syrize hlas dalo 31,5 procenta voličů.

Řecko se po volbách vrací do normálu, vůdci neonacistů skončí za mřížemi, tvrdí odborník

Číst článek

„Dáváte hodně lidem málo a málo lidem hodně,“ řekl Tsipras a varoval před privatizacemi, které mají v plánu konzervativci. Ty zároveň kritizoval, že dohodu Řecka a Severní Makedonie ohledně názvu druhé ze jmenovaných zemí využili ke svému politickému prospěchu. Nelíbí se mu také, že bývalého policejního šéfa Konstantinose Tsuvalase, který byl propuštěn kvůli loňským požárům v Attice, konzervativci dosadili na místo generálního tajemníka ministerstva civilní obrany.

Mitsotakis zmíněnou dohodu, která byla uzavřena v řeckém městě Prespa, označil za špatnou. Teď už od ní ale nelze jednostranně odstoupit, dodal. Stranu SYRIZA obvinil z toho, že „zničila“ řeckou energetická společnost Public Power Corporation (PPC). Vláda podle něj měla prodat nějaká aktiva společnosti, aby zachránila pracovní místa. Tsiprase a jeho někdejšího ministra financí Janise Varufakise označil Mitsotakis za „katastrofická dvojčata“.

Prespanská dohoda ukončila letitý spor mezi Makedonií a Řeckem. Řekové název Makedonie, používaný sousední zemí od jejího odtržení od Jugoslávie v roce 1991, považovali za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. Blokovali proto snahu Makedonie vstoupit do EU a NATO.

Třebaže se Tsipras díky jejímu uzavření dočkal nominace na Nobelovu cenu míru, doma kompromisní název Severní Makedonie vyvolal hlasování o nedůvěře, odchod pravicových Nezávislých Řeků z vlády a protesty desetitisíců lidí, kteří Tsiprase považují za „zrádce“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme