Řecké zásahové komando obsadilo budovu zrušené veřejnoprávní televize

Řecká policie násilím vyklidila budovu veřejnoprávní televize a rozhlasu v Aténách. Jejich provoz v létě z úsporných úvodů zastavil premiér Antonis Samaras. Část zaměstnanců ale rozhodnutí vlády odmítla respektovat. Obsadili hlavní sídlo televize a dál vysílali po internetu a přes satelit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řekové protestují před budovou bývalé veřejnoprávní televize ERT | Zdroj: ČTK

V době zásahu bylo v televizním objektu asi 200 lidí. Kromě policistů, prokuratury a zástupců zaměstnanců, kteří provádějí inventuru, zřejmě také někteří řečtí poslanci.

Před budovou se sešli odboráři, bývalí zaměstnanci a opoziční poslanci komunistické strany a Koalice radikální levice SYRIZA, jejíž poslanci označují razii za puč proti demokracii. Byla podle nich napsána černá stránka demokracie a zrušena svoboda slova. Bývalí zaměstnanci, kteří byli z televize ráno vyhnáni, svolali přes internet lidi k protestní demonstraci před budovu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soňa Dorňáková - Stamu v Dopoledním Radiožurnálu informovala o situaci před budovou bývalé veřejnoprávní televize v Řecku, odkud policisté vyvedli bývalé zaměstnance

K budově ráno přijelo 10 policejních autobusů. Pod pohrůžkou zatčení těžkooděnci vyzvali bývalé zaměstnance, aby objekt opustili. Nejméně čtyři lidé neposlechli a policisté je zatkli. Komando také ráno slzným plynem rozehnalo dav protestujích před budovou televize. Mezi demonstranty byly stovky bývalých zaměstnanců stanice, odboráři a další sympatizanti.

Vládní tiskový mluvčí řekl, že okupace budovy televize a rozhlasu přinesla státu obrovské škody a byla nelegální. Budova a technika je prý nezbytně potřebná pro vysílání nové veřejnoprávní televize a rozhlasu, zejména v rámci předsednictví Řecka v Evropské unii příští rok. O zásahu podle vládního mluvčího věděl premiér.

Neočekávané rozhodnutí ukončit provoz veřejnoprávních médií letos šokovalo celé Řecko a málem vedlo i k rozpadu vládnoucí koalice. Řecká vláda zrušila televizi ERT v červnu, o práci přišlo přes 2500 lidí. Bývalí zaměstnanci ale vysílali nelegálně pět měsíců. Přechodná organizace, kam byla přijata jen malá část původních zaměstnanců, vysílá od léta.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme