Řecké zdravotnictví ochromuje nedostatek peněz. Pacienti leží i na chodbách

Řecké zdravotnictví směřuje ke kolapsu. Stát zdravotnickým zařízením posílá o miliardy eur méně než před krizí. Je nedostatek doktorů, sester, léků i moderních přístrojů. Řada klinik se zavírá a tristní je i situace na jednotkách intenzivní péče, kde chybí přes tisíc lůžek. Řečtí lékaři sice patří k evropské špičce, stav nemocnic ale mnozí experti přirovnávají k situaci ve Venezuele.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zdravotni sestra.jpg

zdravotni sestra.jpg | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Vážný nedostatek personálu oficiálně oznámila i centrální nemocnice a porodnice Alexandras. Postupně musí zavírat kliniky i chirurgické sály.

Bývalá ředitelka nemocnice Thegenio v Soluni připomíná, že podle mezinárodních standardů má ve vyspělých zemích na jednotce intenzivní péče fungovat 2000 míst, v Řecku jich však je ve státních nemocnicích k dispozici pouze 600.

Přehrát

00:00 / 00:00

V řeckých nemocnicích chybí doktoři, léky i přístroje. V jedné z nich natáčel Robert Mikoláš

Třetina z nich navíc prakticky nefunguje. Denně přitom čeká na uvolnění postele až 50 vážně nemocných.

Jako těžkou vnímá současnou situaci i mladý doktor v nemocnici Evangelismos v Aténách. Potvrzuje, že je na jedné straně málo doktorů, na druhé ale studenti medicíny mají jen malou šanci sehnat místo. Nemocnice se totiž zavírají, protože nejsou peníze.

V nemocnici Evangelismos čekala na péči i 68letá důchodkyně. Přišla v pět ráno, ještě v jedenáct hodin jí ale prý personál „posílal od čerta k ďáblu“. Posteskla si, že jí nepomáhá ani fakt, že 34 let pracovala a platila si pojištění.

Do stejné nemocnice chodí za pacienty příbuzní, kteří jim přinášejí vatu a obvazy. Zůstávají s nimi celý den i noc, aby jim nahradili péči sester.

Jeden muž dokonce natáhl vlastní plachtu, aby manželku oddělil od ostatních. Leží totiž na chodbě, protože na pokoji není místo. Do nemocnice se přitom chodí umýt a vyspat bezdomovci.

Před krizí, tedy před rokem 2010, šlo ze státního rozpočtu na zdravotnictví 5,5 miliardy eur, letos jen miliarda a 800 milionů.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme