Řecko a Frontex možná začnou posílat migranty zpět do Turecka

Řecká policie a agentura pro ochranu vnějších hranic EU Frontex začnou od pondělka vracet do Turecka nezákonné přistěhovalce. Informovala o tom dnes řecká média s odvoláním na řecké ministerstvo pro ochranu občanů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci čekají u hraničního přechodu Idomeni na řecko-makedonské hranici

Uprchlíci čekají u hraničního přechodu Idomeni na řecko-makedonské hranici | Zdroj: Reuters

Opatření se dotknou migrantů z takzvaných bezpečných zemí, což jsou všechny africké a asijské státy kromě Sýrie a Iráku, kde zuří rozsáhlejší ozbrojené konflikty.

První skupinu 308 přistěhovalců převeze řecká policie během pondělí a úterý k pozemní řecko-turecké hranici na řece Evros.

Policisté je předají tureckým úřadům, aby se běženci mohli vrátit do zemí původu, sdělily shodně list Ethnos nebo televizní stanice Skai a Mega.

Do Řecka dorazilo dalších 1200 migrantů. Zařízení pro uprchlíky jsou přeplněná

Číst článek

Řecké úřady zároveň daly najevo, že začnou zatýkat všechny cizince přítomné na řeckém území, na které se nevztahuje právo na azyl. Následně je chtějí vyhostit ze země. Konkrétně se to má týkat i občanů zemí, jako jsou Bangladéš nebo Pákistán.

Zadržovat a vracet do Turecka by měli takzvané ekonomické migranty také pracovníci Frontexu operující na řecko-turecké námořní hranici, kterou denně proplouvají tisíce uprchlíků s cílem dostat se na východořecké ostrovy.

Atény si doposud stěžovaly, že procedura vracení migrantů vázla na neochotě Turecka v tomto ohledu spolupracovat.

Trasy migrace | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme