Řecko a Kypr zasáhla vlna veder. U města Pafos kvůli požáru evakuovali pět vesnic

Do Řecka dorazila první letošní vlna veder. V Aténách teplota vystoupila vysoko nad 30 stupňů Celsia, ve čtvrtek by mohlo být až 40 stupňů Celsia. Po městě jsou podle agentury Reuters rozmístěni zdravotníci a v odpoledních hodinách je pro turisty uzavřena starověká Akropole. Omezena byla rovněž školní výuka.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Aténách teplota vystoupila vysoko nad 30 stupňů Celsia

V Aténách teplota vystoupila vysoko nad 30 stupňů Celsia | Foto: Alkis Konstantinidis | Zdroj: Reuters

Řecko je z hlediska oteplování klimatu jednou z nejvíce zasažených zemí Evropy. Vedra trvající až do pátku čekají rovněž v sousedním Turecku; v obou zemích jsou v pohotovosti hasiči, kteří se obávají růstu nebezpečí lesních požárů.

Řecko a Turecko tento týden zasáhne silná vlna veder. Teploty by mohly vystoupat až na 45 stupňů

Číst článek

Kromě omezení výuky řecké úřady také umožní státním zaměstnancům se zdravotními problémy či těm, kteří o to požádají, práci z domova. Ministerstvo práce rovněž vydalo výzvu, aby zaměstnavatelé umožnili přerušení nejnamáhavějších prací v nejteplejších hodinách, a sice od 12.00 do 17.00.

Vysoké teploty panují i na Kypru. U města Pafos v úterý vypukl rozsáhlý požár, který si vyžádal evakuaci pěti vesnic. Řecko poslalo na pomoc ostrovnímu státu dvě hasicí letadla Canadair.

Červnové vlny veder byly v Řecku ještě nedávno velmi vzácným jevem, v posledních letech jsou ale výrazně častější, píše deník Kathimerini. Dříve se vlny veder koncentrovaly v červenci a srpnu, v letech 2010, 2014, 2016, 2017 a 2021 byly zaznamenány i v červnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme