Migrační tábor u Atén je kvůli 20 lidem s koronavirem v karanténě, první nakaženou byla těhotná žena

Řecké úřady nařídily od čtvrtka dvoutýdenní karanténu pro migrační tábor v obci Ritsona severně od Atén, v němž žije na 2500 lidí. Stalo se tak poté, co se nejméně u 20 běženců z tohoto střediska potvrdila nákaza koronavirem, napsal server Greek Reporter. Ten zároveň upozornil i na nebezpečí rozšíření nákazy na ostrovech v Egejském moři. Na ostrově Lesbos, kde se potvrdilo už šest případů nemoci COVID-19, žije v jednom z táborů na 20 000 běženců.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Řecku žije nyní na 60 000 migrantů, z toho asi 40 000 na ostrovech v Egejském moři. Ilustrační foto | Foto: Anna Pantelia | Zdroj: Lékaři bez hranic

Testy v uprchlickém středisku u Atén začali zdravotníci dělat poté, co se před několika dny potvrdil koronavirus u ženy z tohoto centra, která rodila v Aténách. Zatím není jasné, zda se nakazila v porodnici či jinde.

Humanitární pracovník: Uprchlické tábory jsou pro šíření koronaviru ideální podhoubí. Situace je kritická

Číst článek

Od čtvrtka je tak tábor u obce Ritsona uzavřen a přístupové cesty k němu hlídá policie. Běženci podle serveru Greek Reporter nesmí ven, ani aby si vyzvedli měsíční příspěvek, který dostávají od státu.

V Řecku žije nyní na 60 000 migrantů, z toho asi 40 000 na ostrovech v Egejském moři, kde jsou tábory mnohonásobně přeplněné. Nejhorší je stále situace v táboře Moria, kde žije na 20 000 lidí a podle serveru Greek Reporter případné rozšíření nákazy v tomto středisku úřady jen těžko zvládnou.

Doporučená opatření proti koronaviru, jako udržování bezpečné vzdálenosti či pravidelné mytí rukou, jsou v přeplněných táborech bez tekoucí vody nemožná, varovaly nevládní organizace.

Nevládní organizace i OSN dlouhodobě kritizují podmínky v uprchlických táborech na řeckých ostrovech a minulý měsíc znovu vyzvaly k přemístění běženců na řeckou pevninu do jiných uprchlických zařízení.

Německo převezme ‚přiměřenou část‘ dětí a nezletilých z řeckých táborů, rozhodla vláda

Číst článek

V Řecku se první případ nákazy koronavirem objevil koncem února. Od té doby registrují tamní úřady na 1420 potvrzených případů nákazy. Pět desítek z infikovaných zemřelo.

Řecká vláda už v předchozích týdnech přijala řadu opatření proti šíření nákazy, uzavřela školy a obchody s výjimkou prodejen potravin, lékáren a čerpacích stanic a omezila v zemi volný pohyb osob.

Nejnověji vydala vláda nařízení, že mezi povolené rekreační aktivity během nouzových opatření kvůli koronaviru nebude patřit plavání v moři, rybaření a vodní sporty jako windsurfing či plachtění. Úřady se totiž obávají, že s příchodem teplého počasí a Velikonoc vyrazí Řekové na pláže.

Na ostrovech, kde jsou tábory s migranty, vláda od minulého týdne zřizuje provizorní ambulance, které mají pomáhat s odhalováním nákazy mezi běženci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme