Do Řecka od čtvrtka připlulo dalších 400 migrantů. ‚Vítáni jsou jen ti, které vybereme,‘ řekl premiér

Řecká pobřežní stráž oznámila, že za uplynulých 24 hodin zachránila dalších asi 400 žadatelů o azyl. Stalo se tak při deseti různých zásazích v blízkosti přístavního města Alexandrupoli a ostrovů Chios a Lesbos, napsal v pátek na svém webu list Kathimerini.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běženkyně s dítětem na cestě z řeckého ostrova Lesbos. | Foto: FW1F/Tim Heritage | Zdroj: Reuters

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v souvislosti s opět narůstajícím počtem migrantů, kteří se do Řecka dostávají ilegálně ze sousedního Turecka, v pátek oznámil posílení pohraniční stráže. Pozemní hranici s Tureckem má podle agentury Reuters pomoci střežit dalších 400 pohraničníků a ostrovy v Egejském moři dalších 800.

„Vítaní jsou v Řecku jen ti, které vybereme. Ty, kteří vítaní nejsou, pošleme zpátky,“ prohlásil v parlamentu Mitsotakis. „Trvale zavřeme dveře pašerákům lidí a těm, kdo chtějí (do Řecka) přijít, ačkoli nemají nárok na udělení azylu,“ dodal.

200 českých rodin by přijalo dětské uprchlíky. Iniciativa žádá vládu, aby umožnila pomoc

Číst článek

Pobřežní stráž podle Kathimerini při deseti uvedených záchranných operacích také zadržela tři osoby podezřelé z pašování lidí. Zachránění migranti budou přepraveni do různých přijímacích center v řeckém vnitrozemí. Zařízení na ostrovech v Egejském moři jsou totiž beznadějně přeplněná, dodal list.

Jen během pátku řecké úřady počítají s přesunem přibližně stovky běženců z ostrovů do zařízení v pevninské části země. Předpokládá se, že do konce letošního roku bude do center ve vnitrozemí přesunuto celkem na 20 tisíc migrantů.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) přišlo do Řecka v letošním roce téměř 60 tisíc lidí. Většina migrantů připlula přes Egejské moře z Turecka. V táborech na řeckých ostrovech podle agentury Reuters přebývá v naprosto nevyhovujících podmínkách 37 tisíc migrantů a počet těch, kteří míří do Řecka, letos roste.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme