Řecko bojuje s lesními požáry, několik jich je u Atén

Řečtí hasiči bojují s desítkami požárů. Hořet začalo v průběhu dne zejména na jihu země a v oblasti metropole Atén kvůli extrémně suchému a horkému počasí. Úřady evakuovaly tisíce lidí, včetně 200 dětí z letních táborů poblíž řeckého hlavního města. Řecká vláda požádala o pomoc Evropskou unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecko se potýká s požáry. Snímky jsou z okolí města Neapolis v oblasti Lakónie | Zdroj: Reuters

Ministerstvo obrany zmobilizovalo armádu, aby pomáhala nejen v tom, aby zabránila šíření požárů, ale aby také preventivně dohlížela před vypuknutím dalších. Panují obavy, že některé byly založeny úmyslně.

Několik požárů zuří v okolí metropole. Plameny pronikly například k předměstí Atén Iliupoli, kde shořel jeden z okrajových domů. Požár přímo u hlavního města vypukl na zalesněném pahorku Immitos, který leží na jihovýchodě Atén.

Na místě jsou desítky hasičů, kteří mají k dispozici deset hasičských vozů a několik helikoptér, pomáhat se jim snaží i místní obyvatelé. Zatím však ohnivá fronta postupuje k dalšímu předměstí Glyfada.

Další požáry vypukly severně a východně od Atén, kam zamířilo zasahovat dalších několik desítek hasičů s desítkami vozů. Hoří v lokalitách Malakasa, Byronas a Oropi. Další mohutné požáry jsou hlášeny například z poloostrova Efvia (Euboia).

Největší z požárů se snaží zkrotit více než stovka hasičů poblíž města Neapolis ve východní části poloostrova Peloponés, v jihořecké oblasti Lakónie. Kvůli požáru už se tam museli evakuovat obyvatelé tří vesnic, pobřežní stráž pomáhala odvézt do bezpečí přes 200 lidí, které oheň uvěznil na plážích. Plameny živené silným větrem se tam snaží zkrotit asi 120 hasičů a tři desítky vojáků, kteří mají k dispozici sedm letadel a dva vrtulníky.

Jedno z letadel muselo nouzově přistát, obešlo se to ale bez zranění, uvedla agentura AP.

„Všechny síly jsou v pohotovosti,“ oznámil premiér Alexis Tsipras, podle kterého pokračující vedro a silný vítr boj s živlem výrazně komplikují.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme