Řecko by mohlo z Bruselu dostat miliardu eur, vydělat na tom může i Česko

Řecko by mělo podle Evropské komise dostat co nejrychleji miliardu eur, tedy asi 27 miliard korun. Komise chce, aby tyto peníze pro Atény pocházely z evropských fondů a podpořily tak řeckou ekonomiku. Podle diplomatů by na tom mohlo vydělat i Česko a to tak, že bude požadovat víc času na dočerpání evropských dotací, o které by jinak přišlo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecko by podle některých analytiků mohlo skončit i se dvěma měnami

Řecko by podle některých analytiků mohlo skončit i se dvěma měnami | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Evropská komise navrhla, aby Řecko dostalo výjimku z pravidel a nemuselo k evropským penězům přidat i svoje. Zrušení takzvaného kofinancování by Řecku ušetřilo miliardu eur, tedy v přepočtu asi 27 miliard korun.

Návrh musejí nejdřív schválit země Evropské unie a europoslanci.

Toho může podle diplomatů využít i Česko, které by mohlo v rámci stejného hlasování požadovat, aby dostalo další rok na dočerpání eurofondů z uplynulého rozpočtového období. Podobné požadavky Evropa až dosud odmítala.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme