Řecko čeká další hlasování o reformách. Tsipras znovu apeluje na poslance Syrizy

Řečtí poslanci rozhodnou o druhém balíku reforem, které si vyžádali mezinárodní věřitelé jako podmínku pro další finanční pomoc zadlužené zemi. Hlasovat by měli začít po 23. hodině středoevropského času. První reformy schválil parlament minulý týden jen díky hlasům opozice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Alexis Tsipras

Řecký premiér Alexis Tsipras | Foto: Thanassis Stavrakis | Zdroj: ČTK

Zákonodárce čeká rozhodování o novém občanském soudním řádu – tedy o postupech v civilním řízení. Jde o zjednodušení, aby se spory netáhly dlouhé roky.

Řecko by také mělo do svých zákonů „přetavit“ evropské směrnice o tom jak nakládat s bankami v problémech.

Ty by napříště mohly dostat pomoc od státu pouze v případě, že nejdříve přijdou o své peníze akcionáři, investoři v bankách a ti, kteří v nich mají vklady nad 100 tisíc eur.

Řecký premiér Alexis Tsipras v souvislosti s dnešním projednáváním reforem apeloval na poslance vládní Syrizy, aby neignorovali vůli Řeků. Většina si podle ministerského předsedy přeje zůstat v eurozóně.

I tentokrát se ale dá očekávat, že se kabinet bude muset jako při posledním hlasování spolehnout na hlasy opozice.

Změna programu

Řecká vláda chtěla původně v parlamentu hlasovat i o omezení předčasných odchodů do důchodu nebo o zrušení velkých daňových výhod, které mají řečtí zemědělci. Tyto zákony na poslední chvíli stáhla.

Proti nim se totiž staví i část opozice, konkrétně strana Nová demokracie, jejíž poslanci při posledním hlasování Tsiprasův kabinet podpořili.

Eurokomisař pro hospodářství Pierre Moscovici ale připomenul, že pokud bude chtít Řecko dostat půjčky, bude muset přistoupit na všechny podmínky.

„Po řecké vládě požadujeme, aby v parlamentu docílila schválení dohody ze summitu eurozóny. Musí ji naplnit do posledního detailu," prohlásil.

Pokud Řecko schválí reformy, na kterých se vláda s eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem domluvila na celonočním summitu začátkem minulého týdne, začnou s ním jednat o poskytnutí dalšího balíku záchranných půjček. Dohoda by měla být hotová během srpna.

Kdo vlastní řecký dluh | Foto: Český rozhlas

Robert Mikoláš, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme