Řecko chystá první deportace běženců, obyvatelé ale viní vládu z nečinnosti

Řecko a Turecko dokončují přípravy na první deportace běženců. Na základě dohody Bruselu a Ankary má zítra odjet z řeckých ostrovů do Turecka prvních několik set lidí, převážně ze Sýrie. Podle průzkumů vnímá více než 50 procent Řeků migranty pozitivně, s vládním řešením uprchlické krize je však spokojeno jen 20 procent obyvatel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlický tábor Moria na ostrově Lesbos | Zdroj: ČTK

„My jim chceme pomoci. Mnohokrát jsme jim pomohli, ale bojíme se dalších násilností. Syřané jsou hodně přátelští, ale Afghánci a Pákistánci už takoví nejsou. Vidíte, jak na Syřany v táborech útočí", neskrývá obavy z dalšího vývoje paní Neli.

Stejně jako mnoho dalších hoteliérů proto paní Neli žádá úřady, aby celý problém už začaly efektivně řešit. Ani oficiální místa však zatím nedokážou odpovědět na otázku, zda a jak budou deportace úspěšné.

Podle plánů má být v pondělí vráceno z ostrovů Lesbos a Chios do Turecka na 500 běženců, hlavně Syřanů, kteří v Řecku nepožádali o azyl. Na cestě by měl migranty provázet silný policejní doprovod, v eskortě se počítá s jedním policistou na jednoho migranta.

V současné době je v Řecku přes 52 tisíc uprchlíků, kteří se tam nahromadili po uzavření takzvané balkánské trasy, po níž loni do Evropy přišlo přes milion běženců. V Turecku je v současnosti 2,7 milionu syrských uprchlíků.

Uprchlíci v přístavu Mytilini na ostrově Lesbos | Foto: ČTK

Robert Mikoláš, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme