Zátarasy v ulicích. Řekové si připomněli 45 let od potlačení stávky, v Athénách protestovali radikálové

Připomínky 45. výročí krvavě potlačené studentské vzpoury proti tehdejší vojenské diktatuře v Řecku v sobotu večer v Aténách provázely pouliční střety levicových extremistů s policií. Tisícovky lidí se předtím zúčastnily převážně pokojných demonstrací, informovala agentura DPA.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Levicoví extremisté 17. listopadu v athénské čtvrti Exarchia zatarasili ulice, zapalovali popelnice a házeli kameny. | Foto: Costas Baltas | Zdroj: Reuters

Levicoví extremisté v sobotu ve čtvrti Exarchia zatarasili ulice, zapalovali popelnice a házeli kameny. Na televizních záběrech jsou zachyceni zakuklenci, kteří házeli zápalné pochodně ze střech domů. Policie nasadila slzný plyn, už v podvečer zadržela několik osob.

Strach, špína a sexuální násilí. Amnesty International viní Řeky z nezájmu o situaci uprchlic.

Číst článek

Nepokoje při příležitosti 17. listopadu mají v Řecku tradici, napsala DPA. Policie proto v sobotu měla v aténských ulicích na 5000 strážců pořádku. Centrum města bylo částečně uzavřeno pro automobilovou dopravu. Z bezpečnostních důvodů byly dočasně uzavřeny i stanice metra.

Tisíce lidí v ulicích Soluně

Podle agentury Reuters se pokojných průvodů v centru řecké metropole zúčastnilo více než 10 000 demonstrantů, podle agentury AFP nejméně 12 000. Na 7500 lidí v sobotu manifestovalo také v Soluni, druhém největším řeckém městě.

Lidé provolávali mimo jiné hesla související s osmiletou dluhovou krizí, která si vyžádala tři mezinárodní záchranné programy výměnou za tvrdá úsporná opatření.

Aténský průvod končil u velvyslanectví Spojených států, které mnoho Řeků viní z podpory vojenské diktatury z let 1967 až 1974. Při potlačení studentské vzpoury v roce 1973 zahynulo nejméně 24 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme