Zátarasy v ulicích. Řekové si připomněli 45 let od potlačení stávky, v Athénách protestovali radikálové

Připomínky 45. výročí krvavě potlačené studentské vzpoury proti tehdejší vojenské diktatuře v Řecku v sobotu večer v Aténách provázely pouliční střety levicových extremistů s policií. Tisícovky lidí se předtím zúčastnily převážně pokojných demonstrací, informovala agentura DPA.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Levicoví extremisté 17. listopadu v athénské čtvrti Exarchia zatarasili ulice, zapalovali popelnice a házeli kameny. | Foto: Costas Baltas | Zdroj: Reuters

Levicoví extremisté v sobotu ve čtvrti Exarchia zatarasili ulice, zapalovali popelnice a házeli kameny. Na televizních záběrech jsou zachyceni zakuklenci, kteří házeli zápalné pochodně ze střech domů. Policie nasadila slzný plyn, už v podvečer zadržela několik osob.

Strach, špína a sexuální násilí. Amnesty International viní Řeky z nezájmu o situaci uprchlic.

Číst článek

Nepokoje při příležitosti 17. listopadu mají v Řecku tradici, napsala DPA. Policie proto v sobotu měla v aténských ulicích na 5000 strážců pořádku. Centrum města bylo částečně uzavřeno pro automobilovou dopravu. Z bezpečnostních důvodů byly dočasně uzavřeny i stanice metra.

Tisíce lidí v ulicích Soluně

Podle agentury Reuters se pokojných průvodů v centru řecké metropole zúčastnilo více než 10 000 demonstrantů, podle agentury AFP nejméně 12 000. Na 7500 lidí v sobotu manifestovalo také v Soluni, druhém největším řeckém městě.

Lidé provolávali mimo jiné hesla související s osmiletou dluhovou krizí, která si vyžádala tři mezinárodní záchranné programy výměnou za tvrdá úsporná opatření.

Aténský průvod končil u velvyslanectví Spojených států, které mnoho Řeků viní z podpory vojenské diktatury z let 1967 až 1974. Při potlačení studentské vzpoury v roce 1973 zahynulo nejméně 24 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme