Řecko dostane půjčku. Premiér se mezitím zbavuje odpůrců reforem

Řecko obdrží finanční injekci ve formě sedmimiliardové překlenovací půjčky. Už příští středu ale poslanci musejí schválit další sadu reforem požadovaných eurozónou. Proti tomu se zřejmě znovu postaví někteří členové vlády a část koaličních poslanců. Premiér Tsipras se chce rebelujících ministrů zbavit, změny v kabinetu ale nejspíš odloží kvůli ničivým požárům u Atén a na Peloponésu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Tsipras dnes musel řešit nejen rozsáhlé požáry v zemi, ale i rebelii ve vlastní straně

Řecký premiér Tsipras dnes musel řešit nejen rozsáhlé požáry v zemi, ale i rebelii ve vlastní straně | Zdroj: Reuters

Eurozóna a Mezinárodní měnový fond musí Řecku podle některých ekonomů půjčit třikrát více ve srovnání s loňskými předpoklady.

Odborníci z toho viní vládu premiéra Alexise Tsiprase, který navíc balík reforem prosadil v parlamentu jen díky podpoře opozičních proevropských stran.

Hlasitými odpůrci reforem zůstávají poslanci z uskupení Syriza, vlastní strany premiéra Tsiprase.

Při hlasování o prvním reformním balíku v noci na čtvrtek ho odmítlo podpořit 38 poslanců Syrizy. Někteří její nejznámější představitelé reformy podle vlastních slov „nemohou skousnout“.

Nejsilnější hlas mezi odpůrci má exministr financí Varufakis, který se dnes opřel nejen do vlastního předsedy vlády, ale i do německého ministra financí Schäubleho. Ten prý usiloval o vyloučení Řecka z eurozóny.

Přestože měl dnes premiér spoustu starostí s rozsáhlými požáry u Atén a na Peloponésu, našel si čas na odvolání ministra energetiky Panajotise Lafazanise, který patří k jeho nejhlasitějším kritikům. Nahradí ho dosavadní šéf resortu práce Panos Skurletis.

Řecko bojuje s lesními požáry, několik jich je u Atén

Číst článek

Řecko nakonec zřejmě do pondělí dostane slibovaných sedm miliard eur jako překlenovací úvěr. Zda se v pondělí otevřou banky, zatím ale není jisté, stejně jako uvolnění dosavadních opatření, která zakazují firmám posílat peníze do zahraničí.

Omezen bude stále také výběr z bankomatů. Řekové i cizinci, kteří v zemi pracují, si na místní platební kartu budou moci nadále vybírat z bankomatu jen 60 eur denně.

Naopak jisté je zdražování spojené se změnami sazeb DPH. Už v pondělí se má zdražit třeba jízdné, potraviny, jídlo v restauracích a další komodity přecházející z dosavadní 13procentní do 23procentní daně z přidané hodnoty.

Mnozí hoteliéři a podnikatelé v cestovním ruchu ale slibují, že ceny zvedat nebudou, protože ani nemohou. Turisty, kterých letos kvůli krizi přijíždí méně, by tím ještě více odradili.

Robert Mikoláš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme