Řecko nadále sužují ničivé požáry. Tábor s českými hasiči se kvůli nebezpečí připravil na přesun

Řecko nadále bojuje s ničivými požáry. Situace se zhoršila v oblasti Gortynia na peloponéském poloostrově. Místní úřady na místo povolaly na 600 hasičů, mezi nimi operuje i česká jednotka, která ve středu řešila i možnost, že jejich základní tábor bude v ohrožení.

Fotogalerie Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle oznámení řecké strany měl být základní tábor české výpravy v ohrožení. Informace se však naštěstí nepotvrdila.

Nejen Řecko. Lesní požáry sužují i další středomořské státy, v Alžírsku zemřelo přes 60 lidí

Číst článek

„Tábor byl zredukován a připraven na případný přesun podle vývoje situace,“ řekl Radiožurnálu vedoucí komunikace hasičského záchranného sboru Rudolf Kramář.

Podle něj čeští hasiči pracovali v přední linii s podporou jednotek z Řecka a dalších zemí. Mužstvo mělo na starosti vesnice v okolí obce Lotis. Podle původního plánu mají Češi na místě zůstat do středy.

Pokud Řekové požádají o další pomoc, nahradí stávající jednotku nová ve stejném nebo vyšším počtu podle aktuální situace.

Řečtí hasiči s pomoci kolegů z více než dvaceti zemí bojují nyní s ohněm na dvou hlavních frontách: na severu ostrova Euboia a na Peloponésu. Na druhém největším řeckém ostrově Euboia, který leží severovýchodně od Atén, plameny zničily za týden na 55 000 hektarů porostu, což je větší rozloha, než má hlavní město Praha.

Hlídání okolí obcí

Podle úterního oznámení šéfa řecké civilní obrany Nikose Chardaliase ale již ubývá míst, kde se bojuje s plameny. Hasiči hlídají zejména okolí obcí, které byly v předchozích dnech evakuovány.

Nynější požáry v Řecku si minulý týden vyžádaly dvě oběti, dva hasiči jsou podle dnešních zpráv místních médií s vážnými popáleninami na jednotkách intenzivní péče v nemocnici. Asi 60 000 lidi muselo opustit své domovy, uvedl ve čtvrtek jeden z místních serverů.

Řecko trápí lesní požáry každý rok, ty letošní jsou ale bezprecedentní. „Nikdy jsme se nepotýkali s takovou kombinací nepříznivých faktorů,“ prohlásil v úterý Chardalias. Mimořádnou situaci podle něj způsobily nejhorší meteorologické podmínky za více než 30 let a od začátku srpna vypuklo v zemi na 600 lesních požárů. Požáry v posledních dnech stále sužují také Turecko a jih Itálie.

Tomáš Fiala, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme