Řecko hlásí ptačí chřipku, další výskyt i Rumunsko

Ptačí chřipka už pronikla na území Evropské unie. První případ této nemoci se objevil na řeckém ostrůvku Inuses. Teď se zkoumá, jestli původcem nákazy u uhynulých krocanů je člověku nebezpečný virus H5N1. Evropští politici mezitím pracují na preventivních opatřeních. Další možný výskyt ptačí chřipky v dunajské deltě hlásí Rumunsko.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ptačí chřipka

Ptačí chřipka | Foto: AFP

Tentokrát se ohnisko nákazy objevilo v blízkosti hranic s Ukrajinou. Oznámil to rumunský ministr zemědělství Gheorghe Flutur. Pozitivní nález byl zaznamenán u labutí a divokých kachen.

Unijní experti nyní čekají na další výsledky testů v Řecku. Mapují situaci v Turecku, kde už zahubili kvůli této nemoci na deset tisíc kusů drůbeže. Sledují také vývoj v Chorvatsku. Tamní veterinární ústav vyšetřuje deset mrtvých špačků, které našli lidé nedaleko Záhřebu.

Brusel na členské státy apeluje, aby zabezpečily zásoby antivirotik pro čtvrtinu obyvatelstva. Evropská komise vyzývá k lepší součinnosti vlád se soukromými farmaceutickými firmami a potvrdila svou ochotu koordinovat postup tváří v tvář hrozící pandemii. Dnes se o dalším postupu bude mluvit i na mimořádné schůzce ministrů zahraničí v Lucemburku.

Odborníci se domnívají, že nebezpečí zmutování ptačího viru s virem lidské chřipky v Evropě zatím nehrozí, pokud budou úřady schopny dokonale izolovat všechna případná ohniska. V Bruselu to řekl šéf Evropské vědecké pracovní skupiny pro chřipku Albert Osterhaus. Podle Evropské komise je teď potřeba hlásit a zkoumat veškerý úhyn drůbeže i divokých ptáků v zemích unie.

O ptačí chřipce bude v Česku mimořádně jednat Ústřední nákazová komise. Zabývat se má opatřeními a postupem při možném ohrožení České republiky touto nemocí. Jak vysvětluje ministr zemědělství Petr Zgarba, komise pravděpodobně doporučí zpřísnit kontroly českého potravinářského trhu, které by ochránily chovatele před důsledky ptačí chřipky.

"Protože v České republice je sedm set velkochovů, pro které by to mohlo mít vážné ekonomické dopady. K tomu patří mnoho set tisíc drobných chovatelů drůbeže. Celkově se odhaduje, že na území České republiky se chová zhruba 40 milionů kusů všech druhů drůbeže v rámci řízeného chovu," řekl ministr

Naše země už zakázala dovoz drůbeže, ptáků a dalších rizikových komodit z Rumunska a Turecka. Právě výskyt ptačí chřipky v Evropě způsobil u mnoha lidí v Česku paniku. Vakcíny proti chřipce v mnoha regionech zmizly z lékáren. Teď výrobci dovezou 125 tisíc nových dávek. Firmy přislíbily, že by měly lék dodat koncem října a počátkem listopadu. Tyto dávky mají přednostně dostat rizikové skupiny, například staří lidé. Žádná epidemie chřipky Česku v tuto chvíli nehrozí.

Vlasta Valentová, Pavla Kvapilová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme