Řecko je prý odhodláno k reformám, s programovým prohlášením ale nechvátá

Celá eurozóna netrpělivě očekává, kdy nový řecký premiér Lukas Papadimos přednese programové prohlášení své vlády o krocích na záchranu země před totálním kolapsem. Z Atén už ale dva dny žádné zprávy nepřicházejí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Lukas Papadimos | Zdroj: Reuters

Řecko sice říká, že je odhodláno k zásadním reformám, což by mu mělo vrátit důvěru investorů. S programovým prohlášením nové vlády ale premiér nijak nechvátá.

První konkrétní kroky nové vlády se měly udát už o víkendu, teď se očekává, že premiér teprve zítra v sedm večer vystoupí s programovým prohlášením nové vlády a začne třídenní debata o hlasování o důvěře nové vládě, která končí logicky ve středu večer hlasováním o důvěře nové vládě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Řecku sleduje spolupracovnice ČRo Pavla Smetanová

Mezitím mají do Athén dorazit také kontroloři z měnové unie a ECB. Ti mají poté začít další a další jednání s novou vládou.

Vznik nové vlády v Řecku je předzvěstí pozitivního vývoje situace v zemi. Řekové doufají, že se uklidní situace na mezinárodním poli a že Řecko znovu získá důvěru a přijme podmínky, které budou vést k další půjčce, kterou Řecko tak nezbytně potřebuje.

Podle průzkumu Řekové věří, že nová vláda je tím nejlepším řešením pro boj s ekonomickou krizí. Lidé mají strach z bankrotu, ale Řekové mají velmi pozitivní povahu v tom, že i když je čekají velké problémy, užívají si života.

Měnová unie se potýká zřejmě s největší krizí od svého vzniku v roce 1999. Loni bylo nuceno požádat o mezinárodní finanční pomoc Řecko, aby se vyhnulo riziku vyhlášení platební neschopnosti. Od té doby potkal stejný osud Irsko a Portugalsko. Teď je epicentrum krize v Itálii, která svůj problém naléhavě řeší i dnes.

Matěj Skalický, Pavla Smetanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme